Demir Sabancı hisselerini sattı

Demir Sabancı, elindeki Sabancı Holding hisselerini sattı. Geçen yıl gruptan ayrılan Sabancı, satışla 418 milyon YTL elde etti.

İSTANBUL - Sabancı Grubu'ndaki görevlerinden geçen yıl ayrılan ve kendisine ait Sabancı Holding hisselerini satacağını açıklayan Demir Sabancı dün satış operasyonunu tamamladı. Edinilen bilgiye göre sahip olduğu hisselerin bir bölümünü geçen ay Avusturya bankası Bank Austria Creditanstalt'a satan Demir Sabancı dün de kalan 59 milyon 800 bin lot (59 milyon 800 bin adet) Sabancı Holding hissesini ortalama 5.55 YTL'den İMKB'de özel emirle sattı.
Demir Sabancı dünkü satıştan yaklaşık 331 milyon 890 bin YTL (yaklaşık 252 milyon 387 bin dolar) kazandı ve Sabancı Holding'e ait tüm hisseleri elinden çıkarmış oldu. Demir Sabancı'nın geçen ay Bank Austria Creditanstalt'a yaptığı satıştan da yaklaşık 86 milyon YTL (yaklaşık 66 milyon dolar) elde ettiği öğrenildi. Demir Sabancı, mülkiyetindeki tüm Sabancı Holding hisselerinin satışından bir ay içinde yaklaşık 318.3 milyon dolar gelir elde etti.
Hisseleri ünlü fonlar aldı
Demir Sabancı bu satışla İMKB'de bir günde en çok işlem yapan yatırımcı oldu. Sabancı'ya ait hisseleri, ağırlıkla dünyanın önemli finans merkezlerindeki yabancı yatırım fonları satın aldı. Sabancı kardeşlerden suikasta kurban giden Özdemir Sabancı'nın oğlu olan Demir Sabancı 2004 Ağustos ayında görev paylaşımında aile fertleriyle arasında çıkan uyuşmazlık üzerine istifa edip ayrılmıştı.