Demirdöküm'e Avrupa'dan fabrika

Demirdöküm-Panel A.Ş, Alman Schaefer'le imzaladığı anlaşmayla Avrupa'nın panel radyatör üretim üssü oluyor. İki şirket arasındaki 19 milyon avroluk yeni yatırımı kapsayan anlaşmayla...

İSTANBUL - Demirdöküm-Panel A.Ş, Alman Schaefer'le imzaladığı anlaşmayla Avrupa'nın panel radyatör üretim üssü oluyor. İki şirket arasındaki 19 milyon avroluk yeni yatırımı kapsayan anlaşmayla, Almanya'daki Schaefer panel radyatör üretim fabrikasının makine parkı Bozüyük'e taşınacak.
Anlaşmayla yıllık 5.5 milyon metre kapasitenin üstüne çıkacak olan Panel A.Ş., Avrupa'nın en büyük panel radyatör üretim üssü oluyor. Ayrıca aynı anlaşma çerçevesinde, Alman Schaefer firmasının Avrupa'da sahip olduğu panel radyatör markası FIX ve bu markanın tüm dağıtım kanalları ile müşteri portföyü Demirdöküm'e devrediliyor.
Ek bina yapılacak
Bozüyük'te temeli atılan Panel A.Ş. ek bina yatırımı ekim ayı sonunda tamamlanacak. Bu yeni fabrikada kullanılacak makine parkı için, Demirdöküm ile Avrupa'nın önde gelen panel radyatör üreticisi Alman Schaefer firması önemli bir anlaşmaya imza attı. Anlaşmaya göre, Almanya Neunkirchen/Siegerland'da kurulu, Schaefer firmasının sahip olduğu panel radyatör fabrikası tümüyle sökülerek Türkiye'ye taşınacak ve Demirdöküm'ün iştiraki olan Panel A.Ş. tesislerinin yeni yapılan bölümüne entegre edilecek.
Demirdöküm-Panel A.Ş. böylelikle, satın alınan hatlarla mevcut üretim hatlarını birleştirerek, gerekli modifikasyon ve iyileştirmelerle birlikte yıllık 2.5 milyon metre olan mevcut kapasitesini kademeli olarak 5.5 milyon metreye çıkarmayı hedefliyor. Bu yatırımla Demirdöküm 2006 yılının ilk yarısından itibaren Avrupa'nın ikinci büyük tesisi olacak. Hedeflenen yıllık 5.5 milyon kapasiteye geldiğinde ise Demirdöküm Avrupa'nın en büyük panel radyatör üreticisi olacak.
Schaefer Heiztechnik (Schaefer Isıtma Teknikleri) şirketi, Schaefer Group bünyesindeki üç şirketten biri olan Schaefer Werke kapsamında faaliyetlerini sürdürüyor. Schaefer Heiztechnik, 1965 yılından beri FIX markası altında 33 mm hatveli FIXSicca ve düz yüzlü FIXPlus panel radyatörleri üretiyor. Koç Holding binasında gerçekleştirilen imza töreninde Koç Holding Dayanıklı Tüketim ve İnşaat Grubu Başkanı Dr. Bülent Bulgurlu, bu yatırımla, 1979 yılında kurulan, 26 senede 10 kat büyüyen ve halen Avrupa'nın üçüncü büyük üretim merkezi konumunda bulunan Panel A.Ş'nin birinciliğe yükseleceğini söyledi.