Demirel: Alınganlık gösterildi

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜSİAD-hükümet gerilimi ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını 'aşırı alınganlık' olarak değerlendirdi.

ANKARA - Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, TÜSİAD-hükümet gerilimi ile ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavrını 'aşırı alınganlık' olarak değerlendirdi. Demirel, "Eğer TÜSİAD'ın söylediği şeylerde, cevap verilmesi gereken şey varsa kendin ver cevabını. Her söyleneni mahkemeye götürerek nereye varırsınız" diye konuştu. CNN Türk'te yayımlanan 'Ankara Kulisi'nde konuşan Demirel şöyle konuştu:
"Pamuk davasında, Aşkın davasında yargıya karışmayan mı kaldı. TÜSİAD karışmış... Bir defa da o karışsa ne olur demiyorum. Kanunlar ve Anayasa halkın vicdanını tam okursa o hukuk devletidir. Mahkeme karar verir uyarsınız. Ama o karar vicdan sızlatıyorsa 'Vicdan sızlatıyor' dersiniz, bu, müdahale değil. Bu, vatandaşlık hakkıdır."
Ekonomik kriz için bir gerekçe olmadığının altını çizen Demirel, "Ancak yüzde 9.4 olan işsizlik çok önemli. Sanayileşmede sıkıntılar var. Rekabet edebilme gücü limitte. Nüfusun yüzde 28'i ise yoksulluk sınırında" uyarısında bulundu.