Demirel'den ehil uyarısı

Merkez Bankası Başkanı'nın kim olacağı tartışmalarına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Ankara Sanayi Odası'nın yönetim kurulu toplantısına katılan Demirel, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi...

Merkez Bankası Başkanı'nın kim olacağı tartışmalarına 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de katıldı. Ankara Sanayi Odası'nın yönetim kurulu toplantısına katılan Demirel, gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi:
"Merkez Bankası'nın başına nasıl geliniyor, nasıl gidiliyor kanunlara bağlanmış, hiç endişe etmeyin nasıl gelindiği, nasıl gidildiği kanunlara bağlıysa keyfilik olmaz. Hükümet daima şunu söyleyecektir, sorumlu biziz kiminle istiyorsak onunla çalışacağız. Tamam sorumlu sizsiniz, kimle istiyorsanız onunla çalışın ama emaneti de ehline verin. Emanetin ehline verilip verilmediğinin takdirinde yalnız değilsiniz. Yani sizin işinize birileri karışacaktır. Kim karışacaktır, kamuoyu karışacaktır evvela. Çünkü bu çoğulcu idare, tekli idare değildir. Ben varım her şey benden sorulur, benim yaptığım bir işe kimse ses çıkarmasın denemez. Herkes bir şey diyecek. Bu çoğulcu idare içinde hükümetlerin bunu anlaması lazım. Cumhurbaşkanı gelen teklifi reddetmiş bunun bir gerekçesi vardır, kimseyi küçük düşürmez bu.
Amerikan Senatosu'nun önüne yüksek tayinler gidiyor. Amerikan Senatosu tayin edilen kişiyi de, tayin edilen makamı da dinliyor. Reddediyor. Bu kimseyi kötüleyen bir durum değil. Yetki onların çünkü. Birkaç gün bu tartışılır, birkaç gün sonra unutulur. Yani devlet bu kadar yetişmiş adam var Türkiye'de, devlet dışarıdan adam getirecek değil ya. Kendine göre o hizmetleri yapabilecek, kamuoyunun da kabul edebileceği, herkesin kabul edebileceği ehliyetli birisini getirip oraya kor ve bu tartışma biter."
'Gerekçe başörtü değil'
"Bir göreve atama yapılırken, başörtüsü meselesinin gündeme gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna ise Süleyman Demirel, "Hanımın başı bağlı diye Cumhurbaşkanı o tayini reddetmiş değil ki" yanıtını verdi.
Demirel, kendi döneminde 14 vetoya karşın Sezer'in 41 kez veto hakkını kulandığının hatırlatılması üzerine, "Cumhurbaşkanı her önüne geleni tasdik etmeye mecbursa yanlıştır, o zaman o makama gerek yoktur" dedi.
Kurumların vekâletle idaresinin yanlış olduğunu söyleyen Demirel, vekil idarecilerin devletin çabuk işletilmesini sağlamaktan çok mütereddid olacaklarını belirterek, "asil kimse onu getirmek lazım" diye konuştu.