Demirel'in şirketleri fona

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) batan Egebank'ın sahibi Yahya Murat Demirel'in babası Şevket Demirel'e ait dokuz şirkete el koydu. Egebank'ın grup şirketlerine 1998 yılında 550 milyar TL aktardığı tespit edildi.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu batan Egebank'ın hâkim ortağı Yahya Murat Demirel'in babası Şevket Demirel'in şirketlerinin yönetimini ve denetimini devraldı. Egebank hakim ortaklarından yapılan düşük miktardaki tahsilatı artırmada yarar sağlayacağına inanıldığı için yönetim ve denetimi TMSF'ye devredilen Egebank'la ilişkili dokuz şirket arasında 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'e ait Göltaş Çimento, Hazır Beton ve Enerji şirketleri ile Göl Yatırım Holding de bulunuyor.
Edinilen bilgiye göre TMSF, Egebank'tan grup şirketlerinden bazılarına 1998 yılında kaynak aktarıldığını tespit edince 'hortum yasası' olarak bilinen 5020 sayılı yasayı devreye soktu.
TMSF'nin Halkbank'a devredilen Emlak Bankası'nın hesaplarında yaptığı inceleme sonucunda operasyon yapılmasına karar verildi. Operasyona giden yolda olaylar şöyle gelişti:

 • TMSF Emlak Bankası hesaplarında inceleme yapmaya başladı.
 • İnceleme sonucunda Yahya Murat Demirel'e ait olan Şevket Demirel Holding iştiraklerinden orman ürünleri sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin 1998'de Emlakbank'tan kredi kullandığı ve bu krediye Göltaş Çimento'nun kefil olduğu belirlendi.
 • Ancak söz konusu şirket, krediyi ödeyemedi. Emlakbank bunun üzerine 550 milyar liralık krediyi kefalet veren Göltaş Çimento'dan tahsil etti.
 • Tahsilattan kısa süre sonra Egebank'tan 1998 rakamlarıyla Göltaş Çimento'ya 550 milyar lira aktarıldığı ortaya çıktı. Yani Yahya Murat Demirel'in kişisel şirketinin borcu, Egebank tarafından kapatılmış oldu. Bu ipucu üzerine incelemeler derinleştirildi. İncelemede Göltaş Çimento'nun ve bazı şirketlerin muhasebe ve finans yönetiminden sorumlu isimlerin Yahya Murat Demirel'e ait Şevket Demirel Holding'de de benzer görevleri üstlendikleri belirlendi. İki ipucu fonu harekete geçirdi. Göltaş Çimento'nun yönetimine Uzanlara ait çimento grubunu yönetmek üzere TMSF tarafından atanan Hidayet Nalçacı getirildi. Diğer şirketlerin yönetimine yapılan atamaların bugün açıklanacağı kaydedildi.
  Evrakları yakmışlar
  TMSF ekipleri şirketlere gittiklerinde bazı evrakın imha edilmiş olduğunu tespit etti. Bu da grup şirketlerini yönetenlerin operasyonu önceden haber almış olabilecekleri ihtimalini akıllara getirdi. Adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, "TMSF Ekipleri iki gündür Isparta'da valilik ve emniyet ile temastaydı. Bilgi bu süre zarfında karşı tarafa sızmış olabilir" dedi.
  Egebank dosyaları bulundu
  TMSF görevlilerinin, şirketlerdeki önemli evraklara el koyduğu ve Egebank ile ilgili aranan 15 klasör dosyanın fabrikalardaki incelemelerde bulunduğu öğrenildi. Çok önemli olduğu belirtilen bu dosyaların Egebank'ın merkez binasında bulunması gerektiği halde bugüne kadar ortaya çıkarılmadığı ve teslim edilmediği vurgulandı.
  Öte yandan, SPK Aralık 2000'de aldığı kararla, Şevket Demirel'e, çoğunluk hissesine sahip olduğu Göltaş Şirketi tarafından ödenen 100 bin dolarlık maaşını anormal bulmuş ve kendisine fazladan ödenen 1 milyon 800 bin dolarının şirkete iadesini istemişti.
  SPK, para şirkete geri dönmezse Demirel hakkında şirketin kaynaklarını 'örtülü kazanç' kapsamında eritmekten suç duyurusunda bulunacağını açıklamıştı. Bunun üzerine Göltaş, Şevket Demirel'e ödenen maaşın 30 bin dolara indirildiğini, ayrıca kendisine fazladan ödenen 1.8 milyon doların da 5 yılda 10 taksitle geri alınacağı önerisiyle SPK'ya başvurmuştu. Teklifi değerlendiren SPK'da: "Demirel maaş farkını bir yılda 12 eşit taksitle yapacak. Şevket Demirel'in alabileceği maaş ise en fazla 16 bin 972 dolar olacak. Bu para ödenmezse savcılığa suç duyurusunda bulunulacak" açıklamasını yapmıştı.
  Bu arada, operasyona ilişkin hükümete bilgi verildiği, hükümet yetkililerinin, 'Yasa ne gerektiriyorsa yapılsın' talimatını verdiği öğrenildi.