Demireller görüşmek için TMSF'nin kapısını çaldı

Sahip oldukları dokuz şirketin yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devralınan Demirel ailesi, görüşmek için kurumun kapısını çaldı.

İSTANBUL/ANKARA/ISPARTA - Sahip oldukları dokuz şirketin yönetim ve denetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından devralınan Demirel ailesi, görüşmek için kurumun kapısını çaldı. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, hafta sonunda gerçekleştirilen operasyonla dokuz şirketine el konulan Şevket Demirel'in avukatı eski milletvekili Yaşar Topçu'nun çarşamba günü kendisini aradığını, Meclis'te bulunması nedeniyle görüşemediğini söyledi.
Ertürk'ün daha sonra Topçu ile görüştüğü ve önümüzdeki hafta 'meseleleri' konuşmak için bir araya gelmeye karar verdikleri öğrenildi. Böylelikle TMSF'nin "Isparta Operasyonu" amacına ulaşmış oldu. TMSF şirketlerin denetim ve yönetimine el koyduğu 26 Haziran Pazar günü yaptığı açıklamada amacın 'Demirel'i masaya oturtmak olduğunu' ifade etmişti. Adının açıklanmasını istemeyen TMSF yetkilileri hafta içinde Demirel ailesinden 'Oturup konuşalım' şeklinde bir talep gelmesi halinde müzakereye açık olduklarını söylemişti.
TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, Egebank ile ilgili araştırmanın göreve geldiği günden beri çok geniş bir ekip tarafından sürdürüldüğünü belirterek "Uzun ve zorlu bir çalışmanın sonucunu aldık ve devam edeceğiz" dedi. Ertürk denetim ve yönetimini devraldıklarını Göltaş Çimento nedeniyle sektördeki pazar paylarının yüzde 12'ye ulaştığını söyledi.
Ahmet Ertürk, çimento konusunda uzmanlaştıklarını belirterek, "Çimento, en iyi bildiğimiz işlerden biri oldu" dedi. Ertürk, yaz aylarında satışa çıkarılacak olan çimento fabrikalarının yerli çimento üreticilerine satışında, rekabet engeli çıkabileceğini, ancak hiç çimento üretmeyen yerli bir grup ile Türkiye pazarına ilk kez girecek yabancı bir şirketin tek başına bütün çimento fabrikalarını satın almasında sakınca olmadığını söyledi. Ertürk, TMSF'deki fabrikaların hepsini alacak grubun bir anda yüzde 12 pazar payına ulaşacağını vurguladı.
Demirel'den iddia
Bu arada, işadamı Şevket Demirel, Isparta Adliyesi'nde görevli ilgili hâkimin, şirket defterlerini, TMSF yönetiminden alamadığını ileri sürdü. Demirel yazılı açıklamasında, Fon'un dokuz şirketine yasal olmayan yöntemlerle el koyduğunu savunarak, TMSF yöneticilerinin kamuoyunu yanılttığını öne sürdü. Avukatları aracılığıyla Isparta mahkemelerinde Hukuk Usulü Kanunu'na göre, bu iddiaların doğru olup olmadığının bilirkişi marifetiyle şirket defterleri üzerinden tespit edilmesini istediklerini ifade eden Şevket Demirel, açıklamasına şöyle devam etti:
"Ancak Isparta Adliyesi'nde görevli ilgili hâkim bugüne kadar şirket defterlerini maalesef TMSF yönetiminden alamamıştır. Hatta o kadar ki TMSF görevlileri defterleri vermeme konusunda akıl almaz şekilde direnç göstermektedir. TMSF yönetimi niçin yargıdan korkuyor? Haklı olan yargıdan kaçmaz. Oysa TMSF yönetiminin haksız ve hukuksuz şirketlerimize el koyması yetmezmiş gibi, şimdi de kanunların tanıdığı yargı incelemesi hakkını gaspa çalışıyorlar. Adalet ve İçişleri bakanlarını göreve çağırıyoruz."
(Radikal/dha)