Demirtaş: Sektöre vergi desteği sağlanmalı

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, beyaz et satışlarında büyük düşüş yaşandığını belirterek, sektöre krizi aşması için verilen ertelemelerin uzatılması gerektiği belirtildi.

İZMİR - İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, beyaz et satışlarında büyük düşüş yaşandığını belirterek, sektöre krizi aşması için verilen ertelemelerin uzatılması gerektiği belirtildi. Demirtaş, risk olmamasına karşın vatandaşların duyduğu endişe nedeniyle beyaz et tüketiminde düşüş olmaya başladığını ve bunun bir süre daha devam edebileceğini belirtti. Beyaz et üreticileri ve ticareti yapanlara destek olunması gerektiğine işaret eden Demirtaş, açıklamada şunları kaydetti:
"Yaşanan son talihsiz gelişmeler nedeniyle daha önce şubat ayına kadar ertelenen KDV, sigorta, muhtasar gibi ödemelerin altı ay daha uzatılmasını istiyoruz. Yine beyaz et üreticilerinin kullandıkları elektrikte yüzde 50 oranında indirim yapılmalı. Bu indirim ve kolaylıklardan sadece beyaz et üretimi yapan değil sadece beyaz et alım-satımı yapan işletmeler de yararlandırılmalı. Sadece bizim odamıza kayıtlı 150'ye yakın beyaz et üretimi ve alım-satımı yapan işletme var. Bu konuda Bakanlıklar nezdinde girişime başlıyoruz." Demirtaş, son krizler nedeniyle zor günler yaşayan sektörün tekrar toparlanması için uzun vadeli ve sıfıra yakın işletme kredisine de ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.