Demokrasilerde işler böyle yürümez

Demokrasilerde işler böyle yürümez
Demokrasilerde işler böyle yürümez
Ümit Boyner vatandaşın susmak istemeyeceğini söyleyerek "Uludere'de ne olduğunu, Afyon'daki patlamanın arka planını öğrenmek ister" dedi.

TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner devletin vatandaş için olduğuna vurgu yaparak “Uludere’de ne olduğunu anlamak, Afyon’daki patlamanın arka planını, sebeplerini öğrenmek, sorumlularını bilmek ister vatandaş. Susmak da istemez. Ne darbe dönemlerindeki gibi atanmışların ne de kendi oyuyla seçilenlerin onu susturmasını hiç istemez” diye konuştu.
TÜSİAD YİK dün toplandı. Patronların konuğu TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gündemleri ise yeni anayasa çalışmaları ve terör olaylarıydı. Boyner önce artan terör olaylarına dikkati çekti, kötü bir iklim, keskin bir ayrışmanın ortalığı kuşatmaya çalıştığını belirtti. Boyner partilerin birbirleriyle konuşmak bir yana birbirlerine bile konuşmadıkları bir tavrı benimsemelerinden kaygılı olduklarını söyledi.
“Buyurganlığın bir kez daha ülkemizdeki idare anlayışına hâkim olmasından ürküyoruz. Bu karabasan gibi tarihin tekerrür etmesine sebep olan nedir? Her seferinde sertlik, kutuplaşma, nefret, düşmanlaşma bizi toplumsal, siyasal, ekonomik kazanımlarımızdan uzaklaştırıyor. Kazandığımız alanı kaybediyoruz” diyen Boyner Türkiye ’yi yönetenlerin bir konuyu, bir kavramı her zaman gözden kaçırdıklarına dikkat çekti. Boyner şöyle konuştu: “Bizler vatandaşız. Devletimiz bizim için var. Ya da öyle olmalı. 21. yüzyılda, modern, gelişmiş bir toplumun bireyi devletle ilişkilerini haklar ve özgürlükler üzerinden kurar. Olayları sorgular, haklarını arar; kendisine önemli olayların akabinde düzgün, anlaşılır, şeffaf açıklamalar yapılmasını bekler.”
Devletin vatandaşına saygısının bir ölçüsünün de vatandaşa karşı işlenmiş suçların, kabahatlerin, yanlışların en kısa sürede ortaya çıkarılması olduğunu kaydeden Boyner, “Uludere’de ne olduğunu anlamak, Afyon’daki patlamanın arka planını, sebeplerini, bunların sorumlularını bilmek ister vatandaş. Susmak da istemez. Ne darbe dönemlerindeki gibi atanmışların ne de kendi oyuyla seçilenlerin onu susturmasını istemez” diye konuştu. Vatandaşların taleplerinin sindirilmesinin kabul edilemez olduğunu vurgulayan Boyner, sessiz kalmaya zorlandığı takdirde ise devletle toplum ilişkisinin vatandaşlık kavramıyla tanımlanamıyor anlamına geleceğine dikkat çekti. Boyner “Demokrasilerde işler böyle yürümez, yürüyemez. Biz bunu kabul edemeyiz” diye konuştu. Bazı siyasetçilerin, işleri öldürmek olan PKK ’lılarla kucaklaşmalarını kınadıklarını söyleyen Boyner “Kendilerinden vatandaşlarımızın oylarıyla seçilmiş milletvekilleri olarak PKK şiddetini reddetmelerini, ona karşı tavır almalarını talep ediyoruz” dedi. Boyner Türkiye’nin, 1990’ların iklimine, zihniyetine ve yöntemlerine dönmeye tahammülü olmadığını kaydederek terörizmle mücadele ile siyasi, toplumsal, kültürel, temelde bir çağdaş vatandaşlık hakları sorunu olan Kürt meselesinin ayrıştırılmasından yana olduklarını söyledi.


Teşvik için anket
Ümit Boyner, Doğu ve Güneydoğu’nun ekonomiye eklemlenmesi için yeni teşvik paketine inandıklarını da kaydederek, “Bu çerçevede üyelerimize ve bölgedeki yatırımcılara bir anket yoluyla ulaştık. Teşvik paketinin kapsamını irdeledik, 6. Bölge ile ilgili görüşlerine başvurduk. Anketin sonuçlarını yakında paylaşacağız” dedi. Anketin 150 kişiyle yapıldığı belirtiliyor.

Güvenli görev talebi
Ümit Boyner “1990’larda başvurulan ve toplumumuza ağır bir maliyet ödeten yöntemlerden kaçınılmasını; bunun yanı sıra bu mücadelede en ön safta görev alan güvenlik güçlerimizin de en korunaklı, güvenli, teçhizli şartlarda görevlerini yapmalarının sağlanmasını talep ediyoruz” dedi.


Arap baharı Arap kışına dönüştü
TBMM Başkanı Çiçek, milletin görevlendirdiği seçilmiş olarak sorumluluğu olduğu için bu toplantıda bulunduğunu söyleyerek anayasanın yenileşme ihtiyacı olduğunu yeniden hatırlattı. Komşulardaki sorunlara dikkat çeken Çiçek “Yanı başımızda da can yakıcı değişmeler oluyor. Arap Baharı dedik ama Arap kışına dönüştü burası... Bahar falan kalmadı...” dedi. Katılımcıların sorularını yanıtlayan Çiçek , BDP ’li vekillerin PKK ’lılarla kucaklaşması ve dokunulmazlık tartışmalarına ilişkin bir soru üzerine milletvekillerinin sorumlu insanlar olması, sorunlu insanlar olmaması gerektiğini vurguladı. Çiçek, “Dokunulmazlık demek sorumsuzluk demek değildir” diye konuştu.