'Demokratikleşme sürecine önemli katkı sunmuş oluyoruz'

'Demokratikleşme sürecine önemli katkı sunmuş oluyoruz'
'Demokratikleşme sürecine önemli katkı sunmuş oluyoruz'

KESK Başkanı Sami Evren, 25 Kasım?ın yaşanmasının nedeninin hükümet olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: SALİH ZEKİ FAZLIOGLU /AA

KESK Başkanı Evren, 2010 bütçesine işsizlikle nasıl mücadele edileceğine ilişkin tek bir cümlenin bile konulmadığını belirtti

İSTANBUL - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı Sami Evren, bir günlük uyarı eyleminde katılımın çok yüksek olduğunu belirterek, tahminen 2 milyon çalışanın grevde olduğunu dile getirdi. Eylemde Memur-Sen üyelerinin de bulunduğunu iddia eden Evren, Memur-Sen’in yokluğunun hissedilmediğini vurguladı. Evren hükümeti uyardı:
“25 Kasım bir başlangıçtır. Bu eylem dikkate alınmaması, işçi sendikalarıyla birlikte çok daha büyük grevlerin habercisi olacaktır.”

Katılım yüzde 90’ın üzerinde
İstanbul Sirkeci Garı’nda eylem öncesi anka’nın sorularını yanıtlayan KESK Başkanı Evren, çok yüksek düzeyde bir katılım olduğunu söylerken, binlerce okulun eğitme ara verdiğini, yüz binlerce öğretmenin derslere girmediğini, sağlık çalışanlarının acil servis dışında hizmet üretmediğini, demiryolları ulaşımının tamamen durduğunu kaydetti. Katılımın yüzde 90’ların üzerinde olduğunu ifade eden Evren, daha önce saat 13.00 gibi planladıkları açıklamayı, eyleme katılımın yoğunluğu nedeniyle, varış yerine ulaşmakta zorluk çektikleri için 13.30’a aldıklarını belirtti.
Evren, basın yayın organlarında yurttaşların tedirginliğini öne çıkaran programların aksine, çok olumlu tepkiler aldıklarını bildirdi. Evren, toplu pazarlık hakkının kutsal bir hak olduğunu yineleyerek, “Türkiye’nin 21. yüzyılda sendikalar grev yapar mı yapmaz mı gibi bir tartışmayı geride bırakması gerektiğine inanıyoruz.
Türkiye’nin ayıplı demokrasiden kurtulması lazım. Bunun özellikle altını çiziyorum” dedi. Evren, dört yılda bir genel seçim yapmakla ve parlamentoyla demokrasinin olamayacağını söyledi. Demokrasinin halkın örgütlü kesimlerinin katılımcı bir anlayışla taleplerinin dikkate alınması olduğunu ifade eden Evren, “Şu anda demok-ratikleşme sürecine önemli bir katkı sunuyoruz” diye konuştu. 2 milyondan fazla emekçinin eyleme katıldığını söyleyen Evren, hükümete çağrıda bulundu:
“2 milyon emekçi grevdeyse bundan siyasi iktidar ders çıkarmalıdır. Haklı talebimizin gereğini yerine getirmelidir.” KESK Genel Başkanı Sami Evren, İstanbul Beyazıt Meydanı’nda yaptığı konuşmada da, 2010 bütçesine işsizlikle nasıl mücadele edileceğine ilişkin tek bir cümlenin bile konulmadığını belirtti.

Memur-Sen’in yokluğu hissedilmedi
Bir günlük uyarı eyleminin ses getirmiş olduğuna dikkat çeken Sami Evren, milyonlarca emekçinin sokaklarda olduğunu bundan daha büyük ses olamayacağını kaydetti. Eylemin en üst düzeyde olduğunu belirten Evren, 40 yıl sonra emekçilerin, kamu çalışanlarının grev ilan ettiğini bunun çok anlamlı olduğunu vurguladı. Evren hükümeti şu sözlerle uyardı: “Bu eylem dikkate alınmazsa, işçi sendikalarıyla birlikte çok daha büyük grevlerin habercisi olacaktır. 25 Kasım bir başlangıçtır.”Evren, Memur-Sen’in çok büyük yanlış yaptığını belirterek, buna karşın Memur-Sen’in yokluğunun hissedilmediğini bildirdi. Memur-Sen’in tabanı olan emekçiler şu anda kendileriyle beraber halay çektiğini ileri süren Evren, şöyle dedi: “Çok sayıda Memur-Sen üyesi bizimle birlikte şu anda. Emekçilerin eyleminde bu şekilde tavır alması olmaz. Artık kendilerini sorgulamak zorunda. Hükümet kendi yandaş sendikasını açıklamış oluyor. Bu daha büyük bir ayıp.”