Demsa, pazarlama devi ile atağa kalkıyor

Demsa, pazarlama devi ile atağa kalkıyor
Demsa, pazarlama devi ile atağa kalkıyor

Ortaklık için imzayı Demet Sabancı Çetindoğan ile yeni kurulan şirket MCJ nin Genel Müdürü Sun Hong Bang imza attı.

Demet Sabancı Çetindoğan'ın şirketi Demsa Güney Koreli pazarlama devi CJ O Shopping ile ortak şirket kurdu. 4 kanalda satış yapacaklar.

Lafayette de dahil, Türkiye ’de birçok ünlü markanın temsilciliğini yapan Demet Sabancı Çetindoğan’ın şirketi Demsa Group, 4 milyar dolar cirolu Güney Koreli pazarlama devi CJ O Shopping’le Türkiye’de ortak şirket kurdu. TV, internet, mobil ve katalogla olmak üzere 4 kanalda arabadan eve, ayakkabıdan bilgisayara, telefondan tabloya kadar binlerce çeşit ürün pazarlayan CJ, ‘CJ O Shopping’ adıyla 5 farklı ülkede, 7 farklı operasyonla yer alıyor. Ortaklık Türkiye’de CJ MediaSa Pazarlama ve Dağıtım AŞ (MCJ) ismiyle şirket kurarak faaliyetlerine başladı. Ortaklar şirketten yüzde 50-50 oranında pay aldılar.
CJ’nin kendi sektöründe Asya’da birinci, dünyada ise ikinci sırada olduğunu belirten MCJ Genel Müdürü Sun Hong Bang, “Çok çeşitli ürün var. Elektronik, teknoloji, yemek, sanat, otomotiv , gayrimenkul, daire bile satıyoruz. Burada sigorta poliçesi bile satacağız” dedi. Türkiye’de satacakları ürünleri Türkiye’den tedarik edeceklerini ancak global kanaldan da ürün alacaklarını belirten Sun Hong Bang, “Biz ürünleri anlatacağız, en önemli farkımız bu olacak. Müşteriye ailemiz gibi yaklaşmak istiyoruz. Demet Hanım’da bu özellikleri bulduk, rahat ilerledik” dedi. 

2013’te mobil uygulamalar 

Demet Sabancı Çetindoğan CJ O Shopping’in Türkiye’yi seçme nedeninin nüfus yapısı teleshopping sektörünün gelişmesi için, iyi bir fırsat olduğunu belirterek pazar koşullarının da Güney Kore’de 1995’te CJ O Shopping’in online shopping’e başladığı koşullara çok benzediğini kaydetti. Sabancı Çetindoğan şöyle konuştu: “İş modelimiz şöyle; televizyon üzerinden, kendi kanallarımız olan Digitürk 62. kanaldan, D-Smart 88. kanaldan, Türksat ve Teledünya’dan yayın yapacağız. Ulusal kanallardan bazıları ile de anlaştık, oralarda da 15’er dakikalık zaman dilimleri ile yayın yapacağız. İnternet ayağında bize www.mcj.com.tr adresinden ulaşabilirler. 2013’te mobil uygulamaları ekleyerek, akıllı telefonlar üzerinden, müşterilerimize ulaşmayı hedefliyoruz.”
Moda, güzellik, sağlık, kişisel bakım, elektronik, mutfak, çocuk ürünleri ve ev ürünleri kategorilerinde birçok markayı müşterileriyle buluşturacaklarını vurgulayan Sabancı Çetindoğan “Offline olarak Demsa’nın network’ünü kullanacağız. Zamanla, Demsa’nın outlet’i olacak. Offline’da aynı zamanda Demsa’nın ve perakendecilerin yeni sezon ürünlerini de satacağız” dedi.
Sabancı Çetindoğan, şirketin hedef kitlesinin TV kanalı için 30-50 yaş arası ev hanımları, internet sitesi www.mcj.com.tr için 20-50 yaş arası segment olduğunu da belirtti.

Güney Kore’den ekip geldi
Açıklamalara göre, 2013’te şirketteki çalışan sayısı 150 kişiyi bulacak. 5 sene içerisinde çalışan sayısı 350’ye yükselecek. Ortaklığın faaliyete geçme için gerekli sistem altyapısının kurulması için G.Kore’den gelen ekip çalışmalarını tamamladı. Ürün teslimatında başlangıçta bir lojistik şirketi ile çalışılacak. 2013 yılında ciro hedefi 30 milyon dolar. 10 yıllık sürede 1 milyar dolar ciroya ulaşacak. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com