Denetim artışı ticariyi düşürdü

Denetim artışı ticariyi düşürdü
Denetim artışı ticariyi düşürdü

Bahattin Tatoğlu bu yıl Türkiye de 32 bin adetten fazla Citroen satacaklarını söyledi.

Yüzde 33 düşen hafif ticari araç satışlarını sadece ÖTV değil, eşya taşımacılığı yapanlara verilen K2 ve SRC belgelerindeki denetim artışı da vurdu.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Yılın ilk dört ayında yüzde 33 düşerek 55.5 bin adede gerileyen hafif ticari araç satışlarındaki kaybın tek nedeninin ÖTV artışı olmadığı ortaya çıktı. Eşya taşımacılığı yapan gerçek ve tüzelkişilere verilen K2 ve SRC belgelerinin denetimlerinin artması tüketicilerin kafasını karıştırdı. Maliye Bakanlığı, bir tür ‘yola çıkış izin belgesi’ olarak tanımlanabilecek K belgesi için denetimlerini olağanüstü sıkılaştırınca yaklaşık 1500 TL masrafı bulunan bu uygulama hafif ticari araç alımlarını olumsuz etkiledi. K2 belgesinin yanı sıra SRC denilen mesleki yeterlilik belgesinin de periyodik olarak alınması zorunluluğu pazardaki düşüşü hızlandırdı. 

Otomobile kaydılar
Citroen Türkiye Genel Müdürü Bahattin Tatoğlu, DS5 modelinin tanıtımında yaptığı açıklamada ağırlıklı olarak yerli üretim ile tedarik edilen hafif ticari araç satışlarının 2001 yılı düzeyine gerilediğini söyledi. Tatoğlu, ilk dört ay toplam satışların yüzde 28’inin hafif ticari araçlardan oluştuğunu, bunun 2006’da yüzde 40’lar seviyesinde olduğunu hatırlattı. Bahattin Tatoğlu, “Yani satılan 10 araçtan 4’ü hafif ticari oluyordu. Gerilemenin temelinde yüzde 10’dan 15’e çıkarılan ÖTV’nin yanı sıra sürücülere yönelik K2 ve SRC belgeleriyle ilgili sıkılaşan denetlemeler gösteriliyor. Kafası karışan tüketici de hafif ticari almaktansa otomobile yöneliyor” diye konuştu.
Türkiye’de hafif ticari araç satışlarında 6’ncı marka konumunda olduklarını kaydeden Tatoğlu, ağırlıklı Nemo ve Berlingo modelleri ile hitap ettikleri pazarda daha çok bireysel satın almaların öne çıktığını belirtti. ÖTV artışının ardından hafif ticari araçların fiyatında bin-2 bin lira artış olduğunu vurgulayan Tatoğlu, bunun da benzer özelliklere sahip otomobillere olan ilgiyi arttırdığını kaydetti. 

Daralan yılda rekor kıracak
Citroen’in birçok ülkede kendisinin yer aldığını Baylas’ın markanın dünyadaki en büyük distribütörü olduğunu hatırlatan Tatoğlu, Türkiye pazarında yılsonu için yüzde 10 daralma beklentisi olmasına rağmen yüzde 6 büyüyerek tarihi satış rakamına ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Tatoğlu, “Yıl sonunda 32.2 bin Citroen satmayı planlıyoruz. Bu, bugüne kadarki en yüksek rakam olacak. Geçen yıl 30.4 binde kalmıştık. Bu yıl tabii ki yeni sedan modelimizin ve C4’ün buna katkısı olacak. Yeni sedan modelden iki ayda 2 bin adet satmayı istiyoruz. Tam yılda 10 bin adetlik satış hedefimiz var” dedi.En lüks Citroen geldi
Citroen’in tarihte 1,5 milyon adet müşteriye ulaşan DS serisinin üçüncüsü olan DS5, 81,4 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. Markanın en lüks modeli haline gelen otomobil, etkileyici tasarımıyla dikkat çekerken Passat CC, Audi A4 gibi modellere rakip. Güvenlik ve konforda üst donanımlarla yola çıkan DS5’te 1.6 litrelik iki farklı motor görev yapıyor. 112 BG dizel motor 100 km’de ortalama 4,4 lt yakıt tüketimi ile öne çıkarken, benzinli motordan 155 beygir güç elde ediliyor. Her iki model de joystick kumandalı 6 ileri otomatik şanzımanla birlikte satılıyor.Audi 21 kiloluk ‘e-bisiklet’ üretti
Audi’nin Almanya’daki üretim merkezi Ingolstadt mühendisleri tarafından geliştirilen konsept Audi e-bisiklet yüzünü gösterdi. Mühendislerin motor sporlarından aldıkları ilham ile tasarladıkları bisikletin karbon gövdesi sadece 1.6 kg. Tekerlekler, motor ve piller de eklendiğinde bisiklet sadece 21 kilogram geliyor. 3 beygir gücündeki elektrikli bisiklet 2,5 saat şarjla 80 km yol yapıyor.Bu Aston’dan 100 adet üretilecek
James Bond’un da vazgeçilmezi olan Aston Martin DBS, Casino Royale ve Quantum of Solace filmlerinde mükemmel bir başrol oyuncusu olduğunu kanıtlamıştı. Marka, amiral gemisi DBS serisinin başarısını taçlandırmak için şimdi de sadece 100 adet DBS Ultimate modeli üretecek. Sadece 3 özel renkte üretilecek bu versiyonda matlaştırılmış arka lambalar, özel numara plakası vb. yer alacak. Araç için Türkiye’den de özel sipariş verilebilecek.

bigPara.com