Denetimden sekiz ayda 230 milyon YTL

Vergi kayıp ve kaçağıyla mücadelenin de tüm hızıyla devam ettiğini belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi İstihbarat Merkezi'nde bir düğmeye basarak kimin ne yaptığının anında ortaya çıktığını hatırlattı.

ANKARA - Vergi kayıp ve kaçağıyla mücadelenin de tüm hızıyla devam ettiğini belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Vergi İstihbarat Merkezi'nde bir düğmeye basarak kimin ne yaptığının anında ortaya çıktığını hatırlattı. Unakıtan, bu yolla yapılan incelemeler sonucu son sekiz ayda 230 milyon YTL tahsilat yapıldığını söyledi.
Ekonomideki son gelişmelere ilişkin bilgi veren Unakıtan, vergi denetimleri hakkında şöyle konuştu: "Ben de bazen orada çalışıyorum. Geniş bilgi ağına sahibiz. Sonra denetim elemanlarımız inceleme için çeşitli yerlere gidiyor. Hemen ardından 'Sayın Bakanım biz yandık' diyerek beni arıyorlar. 'Ne oldu?' diyorum, 'Denetim elemanları geldi' karşılığını veriliyor. Kaç kişi? Beş kişi. 'Beş kişi nedir ki, koca bir şehir için' dediğimde, 'Olur mu, ellerinde her şeyimiz var, bütün bilgiler var' deniliyor. Sekiz ayda sadece Hesap Uzmanlarının incelemeleri sonrasında uzlaşma ile 230 trilyon lira kasamıza para girdi. Son numaramız da bu." Naylon faturayla mücadeleye de değinen Unakıtan, "Bilgiler geldi, bir baktık, adam faturayı kesmiş ama malı alan biri yok. Böyle 14 bin kişi çıkardık. Yüzde 95'inin bilgileri doğru çıkmadı, naylon fatura. Bunun da onlara yüz trilyonlarca lira faturası var. Herkes bunu bilsin."
IMF ile durum
Unakıtan, bütçe ve diğer ekonomik göstergelerdeki gelişmelerin halen 5. gözden geçirme için Ankara'da bulunan IMF heyeti ile görüşmeleri nasıl etkilediği konusunda da şu değerlendirmeyi yaptı: "IMF ile görüşmelerde sıkıntı olmuyor demek doğru değil... Onların bazı kabulleri var. Bizim bazı kabullerimiz var. Onlar üzerinde sürekli olarak görüşüyoruz. Biz fikrimizi onlara kabul ettirmek istiyoruz. Onlar kendi fikirlerini söylüyor. Bunlar her zaman böyle geçer. Sonunda da bir noktaya varılır."
Unakıtan, yeni Gelir Vergisi Kanun taslağına ilişkin çalışmaların sürdüğünü de belirtti. Maliye bürokratlarıyla Vergi Konseyi'nin bu konuda çalışma yaptığına dikkat çeken Maliye Bakanı, "Daha iyi bir reform yapmak istiyoruz. Birkaç maddeyi değiştirmek değil de. O bakımdan biraz vakit alır. Şu tarihte olacak diye kesin bir şey söylemek mümkün değil" diye konuştu.
Cezalar EPDK'nın işi
Maliye Bakanı, akaryakıt dağıtım şirketlerine kesilen cezalarla ilgili bir soru üzerine de, bunun Maliye'nin dışında bir konu olduğunu söyledi. Cezalarla ilgili kararın Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından verildiğine işaret eden Unakıtan, "Ama onun uygulanmasında bize ne vazife verilmişse, kanuni vazifelerimizi yerine getiririz" dedi.
'Yeni vergi veya yeni ayarlama yok'
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, harcama kalemlerindeki artış sonrasında, faiz dışı fazla hedefini tutturmak için bütçede yeni vergi ayarlamalarına gidilmeyeceğini de belirtti. "Üzerine basa basa söylüyorum, yeni vergi gelmeyecek, yeni vergi olmayacak" diyen Unakıtan, 2007'de genel bütçe kapsamında ne yeni vergi getireceklerini, ne de mevcut vergilerde artışa gideceklerini ifade etti.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Belediye Gelirleri Kanun tasarısı konusunda da, "O Başbakanlık'ta hazırlanmış bir Kanun. Meclis'e de sunuldu biliyorsunuz. Meclis'teki safhasında bir görelim bakalım" diye konuştu.
Kemal Unakıtan, Halk Bankası'nın özelleştirilmesinin, 2007'deki en önemli
özelleştirme uygulamalarından biri olacağını da vurguladı.