Denim üreticisi destek istedi

Kot pantolon ihracatını geçen yıl yüzde 60 oranında artırarak 1.1 milyar dolara çıkaran üreticiler ihracattaki bu ivmenin sürdürülmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan...

İSTANBUL - Kot pantolon ihracatını geçen yıl yüzde 60 oranında artırarak 1.1 milyar dolara çıkaran üreticiler ihracattaki bu ivmenin sürdürülmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan, teşvik kapsamına alınan illere sağlanan avantajların sektöre de tanınmasını istedi. Denim Sanayicileri Derneği (DENİMDER) Başkanı Nedim Özbek 2003 yılında 687 milyon 960 bin dolar olan pantolon ihracatını 2004 yılında yüzde 60 artırılarak 1 milyar 97 milyon 427 bin dolara çıkardıklarını belirterek, "Biz 'Denimin yıldızı parlıyor' derken bu yıldızı söndürmemek gerekliliğine de inanıyoruz. Onun için kamusal destek istiyoruz" dedi.
Rakipleriyle eşit koşullara sahip olmaları durumunda dünya denim ihracatında liderliği ele geçireceklerini anlatan Özbek, sanayicilerin beklentisinin dünya standartlarında girdi maliyetleriyle üretim yapmak olduğunu vurguladı. Başbakan'dan hem girdi maliyetlerinin düşürülmesi, hem teşvikli illere sağlanan avantajların sektörlerine tanınmasını isteyen Özbek, "Dünyadaki hazır giyim üreticileri arasında en özel modeli geliştiren ve ekonomisinin merkezine monte eden ülke Türkiye. Türkiye için hazır giyim, toplumsal barışın ve kalkınmanın dinamiği olacak" diye konuştu.