Deniz dalgalarından üretilen elektrik iki evin ihtiyacına yetiyor

Deniz dalgalarından üretilen elektrik iki evin ihtiyacına yetiyor
Deniz dalgalarından üretilen elektrik iki evin ihtiyacına yetiyor

Daha çevreci ve ucuz olan Deniz Dalgalarından Elektrik Üretimi Projesi?ni Bakan Hilmi Güler de destekliyor. FOTOĞRAF: GÖKHAN GÖCUKOĞLU /AA

Deniz dalgalarından elektrik üretebilmek için 1.5 yıl önce Karasu'da başlatılan projede ilk ampul yakıldı. Kıyıya 100 metre mesafedeki santralın ürettiği elektrik enerjisi, iki evin günlük ihtiyacını karşılayabiliyor

SAKARYA - Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) işbirliğiyle 1.5 yıl önce başlatılan ‘Deniz Dalgalarından Elektrik Enerjisi Üretimi Projesi’ kapsamında pilot uygulama alanı olarak seçilen Sakarya’nın Karasu ilçesinde ilk ampul yakıldı. Denizin içinde kıyıya 100 metre mesafedeki elektrik santralı dalgalardan ürettiği elektrik enerjisi ile bir günde iki evin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

Denize beş duba

Kıyı kesimindeki yerleşim birimlerinin elektrik ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 1.5 yıl önce başlatılan ve uygulaması Karasu’da yürütülen projede mutlu sona gelindi. Denize yerleştirilen beş duba ve bir jeneratörden oluşan sistem, dalgaların dikey hareketini elektrik enerjisine çevirerek günde ortalama 5 kilovat saat elektrik enerjisi üretiyor.
Proje danışmanı Hasan Ali Coşkun, projenin ana amacının kıyılarda bulunan sınırsız dalga enerjisi potansiyelini elektrik enerjisine çevirerek, kendi elektriklerini üretmek isteyen tüketiciler, orta ölçekli sanayiciler ve yatırımcılara altyapı sağlamak olduğunu söyledi.
Test çalışmalarında çok olumlu sonuçlar alındığını ifade eden Çoşkun, dalgaların hareketini elektrik enerjisine çevirerek günde 5 kilovat saat enerji üretilebildiğini belirterek, şöyle konuştu: “Dünyada ilk kez mobil olarak uygulanan sistem başarıya ulaştı. Dünyada şu anda kullanılan sistemler deniz dibine sabitlenmiş sistemlerdir. Bizim sistemimiz ise deniz tabanıyla bağlantılı değil, suyun alçalması ve azalmasından bağımsız olarak enerjiyi problemsiz olarak üretme özelliğine sahip. Gemi trafiğini engelleyen, çok uzun metrajlarla uygulanan dünyadaki örneklerinden çok daha iyi özelliklere sahip bir sistemdir. Çevreci bir sistem olması, rüzgâr enerjisi üretiminde olduğu gibi gürültü ve fiziksel ortamdaki kirliliği olmayan enerji biçimi olması, güneş enerjisi üretimine göre maliyetinin ucuz olması, ilk defa bizim uyguladığımız teknikle mobil enerji santralı olması nedeniyle çok avantajlı bir sistem. Sistem mobil olduğu için dalganın daha çok olduğu bölgelere taşınabiliyor.” Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü’nün geliştirdiği bor katkılı neodyum ferrobor mıknatıslarının yeni jeneratör sisteminde kullanılmasının verimi yüzde 95’e çıkardığını kaydeden Coşkun, konvansiyonel jeneratörlerde verimin yüzde 75 ile 88 aralığında olduğunu söyledi.
Coşkun, Deniz Dalgalarından Elektrik Üretimi Projesi’ni Enerji Bakanı Hilmi Güler’in desteklendiğini anlattı. (aa)