Denizaltı kurtarma gemisi için 24 uluslararası firma yarışacak

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için yapımı gündeme gelen denizaltı kurtarma gemisi ve ilgili sistemlerin yapımıyla ilgili açılan uluslararası ihalede karşılaşacak yerli ve yabancı şirketlere ilişkin 'kısa liste' belirlendi.

ANKARA - Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyacı için yapımı gündeme gelen denizaltı kurtarma gemisi ve ilgili sistemlerin yapımıyla ilgili açılan uluslararası ihalede karşılaşacak yerli ve yabancı şirketlere ilişkin 'kısa liste' belirlendi.
74 firma bilgi istedi
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın bu yıl içinde ihaleye çıkardığı Denizaltı Kurtarma Ana Gemisi ve Kurtarma ve Yedekleme Gemisi Projesi (MOSHIP) kapsamında belirlenen teklife çağrı dokümanlarının cevaplandırılmasına ilişkin firmalara tanınan süre 15 Aralık 2006 tarihinde doldu.
24 Temmuz tarihinde 'Bilgi İstek Dokümanı' tedarik çağrısı ile ihale süreci başlatılan ve 74 firmanın bilgi istek dokümanı aldığı denizaltı gemisiyle ilgili olarak 24 firma veya firma grubunun bilgi istek dokümanına cevap verdiği öğrenildi. İhalede İngiltere, Güney Kore, İtalya, Kanada, Fransa, Almanya, Norveç ve İsrail firmaları ile çok sayıda Türk firmasının da yer aldığı gruplar yarışacak. Savunma sanayi alanında dünyanın önde gelen firmalarıyla Türkiye'den de çok sayıda firmanın katılacağı MOSHIP ihalesinde bilgi istek dokümanına cevap veren firma veya firma grupları şunlar:
1- Aeronautical and General Instruments Limited (İngiltere) - (Tr Representative - DORMAK Ltd. Şti.) 2- Aselsan (Türkiye) 3- Astronautics C.A. Ltd. (İsrail) 4- Aydın Yazılım ve Elektronik Sanayi A.Ş. (Türkiye) 5- BMT Defence Servgices Limited (İngiltere) 6- C-TECH Ltd. (Kanada) - (Tr Representatör - ŞARKO Ltd Şti) 7- Çeliktrans Deniz İnşaat Ltd. Şti. (Türkiye) 8- Daewoo Shipbuilding and Marine Engineering Co. Ltd. (Güney Kore) 9- Finncantieri Cantieri Navali Italiani S.p.A. (İtalya) 10-GEM Elettroica S.r.I (İtalya)-(Tr Representative-Makina Optik Ltd. Şti) 11-James Fisher Defence Limited (İngiltere) (Tr Representative-Global Yüksek Teknoloji Limited) 12-Indal Technologies Inc. (Kanada) 13-Ixea S.A.S. (Fransa) 14-Kongsberg Maritime AS (Norveç)-(Tr.Representative-Altay Group) 15-Meteksan (Türkiye) -Meteksan (Türkiye) - Tuzla Tersanecilik ve Turizm Sanayi A.Ş. (Türkiye) - Es-Cad Mühendislik Den. Gemi San. Ltd. Şti.(Türkiye) - Turmar Müh. Yön. Gemi Sanay. Ltd. Şti. (Türkiye) 16-Milsoft Yazılım Teknolojileri A.Ş. (Türkiye) 17-Peene-Werth GmbH (Almanya) 18-Rafael Armament Development Authority Ltd. (İsrail) 19-Rolls-Royce (İngiltere) 20- Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş. (Türkiye) 21-Selex Komünikasyon A.Ş. (Türkiye) 22-Şınlak Sav. San. Ltd. ve Dearsan Gemi İnş. San. A.Ş. (Türkiye) 23-Thales Safare (Fransa) 24-Vestel Savunma San. A.Ş. (Türkiye).