Denizbank için denizaşırı kredi

Denizbank, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve Mizuhi Corporate Bank ile yedi yıl vadeli, 50 milyon dolar tutarında bir kredi çerçeve anlaşması imzaladı.

İSTANBUL - Denizbank, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ve Mizuhi Corporate Bank ile yedi yıl vadeli, 50 milyon dolar tutarında bir kredi çerçeve anlaşması imzaladı.
Anlaşma ile Denizbank'ın, Japonya'dan yatırım malı ithalatı yapan müşterilerinin uzun vadeli finansmanını karşılayabileceği belirtildi. Krediye ek olarak, Denizbank ile JBIC 'İşbirliği Platformu' da oluşturdu. Türkiye ve Japonya arasındaki ticaret hacminin 3 milyar dolara ulaştığını ifade eden Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, bu rakamın yüzde 90'ını Türkiye'nin Japonya'dan ithal ettiği makine ve motorlu araçların oluşturduğunu söyledi.
'Japonların ilgisi artıyor'
JBIC, Avrupa ve Ortadoğu'dan Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Kuniaki Ito ise kredi anlaşmasının ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu İşbirliği Platformu, Japonya ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiyi ve özellikle Türkiye'ye komşu Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerindeki potansiyel iş fırsatlarını değerlendirme amacını da taşıyor. Türkiye sağlıklı büyümeyi yakaladı ve potansiyel bir pazar haline geldi. Ayrıca Avrupa ülkelerine ihracatın üretim üssü olarak artan ilgiyi üzerine çekiyor. Bununla birlikte Japon şirketlerinin de Türkiye'ye olan ilgisi artıyor."