Denizbank 'prensipte' satıldı

Zorlu Grubu'nun çoğunluk hissesine sahip olduğu Denizbank'ın yüzde 46 oranındaki hissesini Fransız-Belçika sermayeli Dexia Bank'a satmak için 'prensip'te anlaştığı öğrenildi.

İSTANBUL - Zorlu Grubu'nun çoğunluk hissesine sahip olduğu Denizbank'ın yüzde 46 oranındaki hissesini Fransız-Belçika sermayeli Dexia Bank'a satmak için 'prensip'te anlaştığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Denizbank yönetimi bu gelişmeler konusunda perşembe akşamüzeri piyasalar kapandıktan sonra bankanın üst kademe personelini bilgilendirdi. Bankaya yakın kaynaklara göre Zorlu Grubu'nun Dexia Bank ile Denizbank
için vardığı 'prensip' anlaşmasına göre bankanın değeri iştirakleriyle birlikte 3.1 milyar dolar olarak belirlendi. Halen Denizbank'ın yüzde 75'i Zorlu Grubu'na ait, yüzde 25'i ise halka açık. Bu satışın gerçekleşmesi halinde Zorlu Holding'in payı yüzde 29'a ineceği için bankadaki çoğunluk hissesini ve yönetimini de bırakmış oluyor.
Bilgi odasına girmişti
Zorlu Grubu Denizbank konusunda satın alma ve stratejik işbirliği görüşmelerinde bulunması için JP Morgan'a şubat ayında yetki vermişti. Bankaya yakın kaynaklara göre ise bu ay Denizbank'ın bilgi odasına İtalyan Intesa, Fransız Societe Generale, İngiliz Standard Chartered ve Belçika-Fransa sermayeli Dexia girmişti. Aynı kaynaklar bu dört bankanın mayıs ayı sonuna kadar bağlayıcı fiyat tekliflerini vermesi ve pazarlıkların da Zorlu Grubu'nun elindeki hisselerin büyük bölümü için yapılacağını öne sürmüştü.
Deniz Yatırım hisse aldı
Bu arada borsanın sert düşüş yaşadığı bu hafta Denizbank hisselerindeki yükseliş ise oldukça dikkat çekiciydi. Son iki günde yapılan işlemlere bakıldığında Zorlu Grubu'na ait olan Deniz Yatırım'ın toplam 884 bin lot Denizbank hissesi aldığı görüldü. Deniz Yatırım son üç günde
ise yine Denizbank'ın iştiraki olan Deniz Yatırım Ortaklığı'na ait 118 bin lot hissenin alımını yaptı.
Türkiye'de altıncı sırada
Yüzde 25'i halka açık, geri kalan yüzde 75'i Zorlu Holding'e ait olan bankanın 8.9 milyar dolar aktif büyüklüğü, aralarında Deniz Yatırım, Deniz Faktoring, Deniz Finansal Kiralama ve EkspresYatırım'ın da olduğu 12 iştiraki ve 244 şubesi bulunuyor. Denizbank bu büyüklükle Türkiye'nin özel sermayeli altıncı bankası konumunda.
Deixa Finans Grubu, Belçika'nın dördüncü büyük bankası konumunda bulunuyor. Dexia Bank ise 2004 net kârını, bir önceki yıla göre yüzde 24 artırarak 1 milyar 772 milyon avro olarak açıklamıştı.Bu yılın başında Dexia'nın Finansbank'a talip olduğu ve bankanın yüzde 25'i için 1 milyar dolar ödemeye hazır olduğu yolunda haberler çıkmış ancak Finansbank tarafından haberin gerçeği yansıtmadığı belirtilmişti.
En büyük 15 içinde
Fransız Credit Local ve Belçikalı Credit Communal'in birleşmesi sonucu ortaya çıkan ve Avrupa'nın en büyük 15 bankasından biri olan Dexia Bank, bir süredir Türkiye'de yatırım yapmayı planladığını açıklamıştı.
Dexia Bank İcra Kurulu Başkanı Axel Miller daha önce yaptığı açıklamalarda sık sık, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan'da satın almak amacıyla banka aradıklarını dile getirmişti. Daxia Bank'ın halen bölge içerisinde Slovakya'da faaliyetlerini sürdürdüğünü de hatırlatan Axel Miller, ayrıca Polonya'da da yeni bir banka kurmak amacıyla yetkili makamlara başvuruda bulunduklarını kaydetmişti.