Denizbank'ın kârı 127 trilyon

Yılın ilk yarısında enflasyondan arındırılmış net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 artırarak 127 trilyon liraya (127 milyon YTL) çıkaran Denizbank, böylelikle 2004'ün toplam kâr rakamına altı ayda ulaşmış oldu.

İSTANBUL - Yılın ilk yarısında enflasyondan arındırılmış net kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 61 artırarak 127 trilyon liraya (127 milyon YTL) çıkaran Denizbank, böylelikle 2004'ün toplam kâr rakamına altı ayda ulaşmış oldu. Güçlü kârlılık ve yalnızca bankacılık faaliyetlerine odaklanması sayesinde Denizbank'ın özkaynakları 965 milyon YTL'ye çıktı ve sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 15.1 olarak gerçekleşti.
Bankanın sorunlu krediler oranı, yılbaşındaki yüzde 3.6 seviyesinden yüzde 2.6'ya geriledi. Hızlı büyümeye paralel gerçekleşen bu iyileşmedeki en büyük payın Denizbank'ın kredi tahsis politikaları olduğunu ifade eden Denizbank Finansal Hizmetler (DFH) Grubu Başkanı ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, "Ayrıca, kredi tahsis süreçlerini segmentlere ayırarak yeniden yapılandırdık ve uzmanlaşmış birimler olarak yeniden organize ettik. Bu sayede hem kredi taleplerine çok daha hızlı yanıt verir hale geldik hem de bankamızın kredi kalitesinde artış oldu" diye konuştu. Denizbank'ın nakit kredileri yılın ilk altı ayında yüzde 64 büyüyerek 5 milyar 300 milyon YTL oldu ve sektördeki pazar payı da yüzde 4.7'ye kadar çıktı.