Denizbank'ın sahibi Dexia

Zorlu Grubu, Denizbank'taki yüzde 74,9'luk hissesini Belçika-Fransa şirketi Dexia'ya 2 milyar 440 milyon dolara sattı. Dexia, satış bedelini peşin ödeyecek.

İSTANBUL - Zorlu Grubu Denizbank'taki yüzde 74.9965 hissesini Belçika-Fransa sermayeli Dexia'ya 2.44 milyar dolara prensipte sattığını açıkladı. İştirakleriyle birlikte Denizbank'taki tüm hisselerini Dexia'ya satan Zorlu Grubu böylece finans sektöründen tamamıyla çıkmış oldu. Belirlenen bu fiyata göre bankanın tamamı 3.25 milyar dolar oldu. İMKB'de uzun süredir 10-11 bin YTL fiyattan işlem gören Denizbank'ın söz konusu satışta hisse başına fiyatı ise yaklaşık 16.00 YTL düzeyinde gerçekleşti. Yapılan açıklamada bu rakamın gerekli izinler tamamlandıktan sonra Dexia tarafından peşin ödeneceği duyuruldu. Dün anlaşmaya ilişkin Dexia'dan İstanbul Borsası'na yapılan yazılı açıklamada iki grup arasında bir hisse alım sözleşmesi imzalandığı anımsatıldı.
Enerji'ye çağrı muafiyeti
Dexia açıklamasında, hisse alım bedelinin, 2 milyar 437 milyon 386 bin 290.51 dolar olarak belirlendiği ifade edilerek şöyle denildi: "Bu bedel Denizbank'ın sahibi bulunduğu 32 milyon 481 bin 802 adet Zorlu Enerji hissesinin Denizbank hisselerinin tarafımızdan devralınmasından önce Zorlu Holding'e satılması neticesinde ayarlamaya tabi tutulacaktır. Zorlu Enerji hisse satış bedeli satış gününden önceki beş gün içinde İMKB'de oluşan ağırlıklı ortalama fiyattan belirlenecek. Dexia hisse devri sonrası küçük ortaklara çağrı yapmak için SPK'ya başvuracak."
Açıklamada, Denizbank'a ait yüzde 39.77 Zorlu Enerji hissesinin, bankanın satışı öncesi Zorlu Holding'e 118 milyon dolara satılacağı kaydedilerek, "Zorlu Holding SPK'ya Zorlu Enerji hisseleriyle ilgili çağrı muafiyeti talebinde bulunulacaktır" denildi.
Dört talibi vardı
Bankacılık kulislerine göre Denizbank'la İtalyan Intesa, Fransız Societe Generale, İngiliz Standard Chartered ve Belçika-Fransa sermayeli Dexia ilgilenmişti.
Yüzde 25'i halka açık, geri kalan yüzde 75'i Zorlu Holding'e ait olan Denizbank'ın 9.1 milyar dolar aktif büyüklüğü, aralarında Deniz Yatırım, Deniz Faktoring, Deniz Finansal Kiralama ve EkspresYatırım'ın da olduğu 12 iştiraki ve 244 şubesi bulunuyor. Denizbank bu büyüklükle Türkiye'nin özel sermayeli altıncı bankası konumunda. Bu yıl ilk çeyrek sonuna göre bankanın öz sermayesi ise 1.1 milyar YTL.
Deixa Grubu ise 1996'da Fransız Credit Local ve Belçikalı Credit Communal'ın birleşmesiyle doğdu. Avrupa'nın en büyük 15 bankasından biri olan Dexia, aktif büyüklük açısından dünyanın en büyük 30'uncu bankası.
Deniz Yatırım 2,5 milyon lot hisse topladı
Zorlu Grubu, Denizbank için 2006 Şubat ayında JP Morgan'a satın alma ve strajetik işbirliği görüşmeleri için yetki vermişti. Son yapılan açıklamalara göre bankanın satışının ise mayıs ayı sonunda bitmesi bekleniyordu. Buna rağmen Denizbank'ın iştiraki olan Deniz Yatırım'ın mayıs ayı boyunca satışa konu hissedeki yüklü alımları dikkat çekti. Borsanın çok sert düştüğü dönemde Denizbank hissesinin değer kaybetmemesinin en önemli nedeni grubun aracı kurumunun yaptığı alımlardı. Takasbank verilerine göre son bir ayda Deniz Yatırım 1 milyon 85 bin lot Denizbank hissesi satın aldı. Yine Denizbank iştiraki Ekspres Yatırım ise son bir ayda 1 milyon 378 bin lot Denizbank hissesi aldı.
Böylece grup bir ay içinde toplam 2 milyon 463 bin lot Denizbank hissesi satın aldı. Ay boyunca Denizbank hisse fiyatı 10 ile 11 bin YTL arasında hareket etmişti. Oysa ki Denizbank beher hissesini Dexia'ya yaklaşık 16 bin liradan sattı. Yani Deniz Yatırım piyasadan yüzde 50-60 daha ucuza hisse topladı. Bu arada Deniz Yatırım'ın geçen ay iştiraklerinden Deniz Yatırım Ortaklığı'ndaki alımları da dikkat çekti. Geçen ay bu hissedeki en büyük alıcı 202 bin lotla Deniz Yatırım oldu.
Hisseleri tavan yaptı
Bu arada dün İMKB yüzde 0.72 yükselirken, Denizbank hisseleri tavan yaptı. Dexia'ya beher hissesi 16 bin liradan satış yapılması yüzünden dün Denizbank hisseleri ilk ve ikinci seans tavan fiyata çıkarak günü yüzde 20.83 oranında primle 14.5 YTL'den tamamladı.
Mevcut yönetim ve isim değişmeyecek
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Denizbank'ın yaklaşık yüzde 75'inin 2 milyar 437 milyon dolara Dexia'ya satışını, "Bu parayı Zorlu ile birlikte Türkiye de kazandı" diye değerlendirdi. Denizbank'ın Dexia'ya satışına ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Zorlu, şunları söyledi:
"Türkiye, iki kere kazandı. Birincisi, Zorlu'nun bugüne kadar yaptıklarıyla kazandı, ikincisi Avrupa'nın en büyük bankalarından birini kazandı. Bırakalım yabancı sermaye gelsin. Her gelen yabancı sermaye, malımızın, insanımızın değerini artıracak."
Dexia'nın büyüklüğünün 650 milyar dolar olduğunu, Türkiye'de bankacılık sektörünün ise 300 milyar dolar olduğunu hatırlatan Zorlu, konuşmasında grubun açıklık ve şeffaflık politikasına sıkça vurgu yaptı. Anlaşmanın önceki gece yarısına doğru imzalandığını belirten Zorlu, "Mürekkebi kurumadan İMKB'ye ve SPK'ye bildirdik" dedi.
Toplantıya Dexia'yı temsilen katılan iki yönetim kurulu üyesinden biri olan Xavier de Walgue, Türkiye ekonomisinin ve bankacılık sisteminin büyüme potansiyeline inandıklarını ifade edip, büyüme potansiyeli açısından en iyi bankaya yatırım yaptıklarını kaydetti.
'Komşu ülkelerde de büyüyeceğiz'
Toplantıya gecikmeli olarak katılan Dexia Bank Yönetim Kurulu üyesi Dirk Bruneel ise Türkiye piyasası için "Bu kadar büyük bir potansiyelle daha büyük konsolidasyonlar söz konusu olacaktır. Denizbank da potansiyel konsolidatör olacak. Komşu ülkelerde de büyüme ve kalkınma potansiyeli değerlendirilecektir" diye konuştu. Bir soru üzerine Bruneel, Denizbank isminin belli bir seviyeye kadar Dexia ile birlikte kullanılacağını ancak bankanın uluslararası yapının bir parçası olacağını vurguladı.
'Denizbank'ı pahalıya almadık'
Denizbank'ın fiyatına ilişkin soruya da Bruneel "Bazılarına göre pahalı, ama biz böyle düşünmüyoruz" yanıtı verdi. "Banka yönetiminden çok memnunuz. Yönetim aynı şekilde devam edecek" diyen Walgue'nin yanı sıra Bruneel de, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş'e atıf yaparak "Ateş'in ekibi korunacak, bizim arkadaşlar güverteye eklenecek" diye konuştu. Küçük yatırımcılara yapılacak olan çağrıda Zorlu Grubu'na sunulan aynı koşulları vereceklerini söyleyen Bruneel, "Denizbank'ın aktif büyüklüğünü ne kadar yükselteceksiniz' sorusuna Walgue, "Çok artıracağız" yanıtı verdi.