Denizbank'tan 'basiretli tüccar'a kredi

Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, üç yıl içinde, Türkiye'deki her yedi işletmeden birinin Denizbank İşletme Bankacılığı müşterisi olmasını hedeflediklerini söyledi.

İSTANBUL - Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, üç yıl içinde, Türkiye'deki her yedi işletmeden birinin Denizbank İşletme Bankacılığı müşterisi olmasını hedeflediklerini söyledi. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısının 2.3 milyon adeti olduğunu, buna karşın bankalardan nemalanma oranının altıda bire düştüğünü söyleyen Ateş, Denizbank'ın 'İşletme Bankacılığı' ürün ve hizmetleriyle bu alandaki açığı kapatmayı amaçladığını açıkladı.
İşletmelere yönelik yeni bankacılık hizmeti ile bu iş için oluşturulan 400 kişilik 'turuncular' ekibinin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Hakan Ateş, 2008'e kadar 350 bin işletmeye 2.5 milyar dolar kredi kullandırmayı hedeflediklerini kaydetti.
İşletme bankacılığı müşteri adedi 110 bin olan Denizbank'ta bu kapsamda gelen kredi taleplerinin en geç 72 saat, üç işgünü içinde yanıtlandığı açıklandı.
Bu müşteriler için 'özel kredi değerlendirme modelini' devreye alan ve 'basiretli tüccar' tanımını değerlendirme sistemine dahil eden Denizbank, verilen bilgiye göre kredi başvurularındaki kabul oranını yüzde 82'ye çıkardı.
Toplantıda verilen bilgiye göre Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'u küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşuyor. İstihdamın yüzde 65'ini sağlayan küçük işletmelerin kredilerden aldıkları pay sadece yüzde 8'ler civarında. Bu oran ABD'de yüzde 42, Avrupa Birliği'de yüzde 43.