Denizli örnek olacak

Tüm dünyada 40'a yakın kentte uygulanan toplu taşımalarda temassız akıllı kart uygulaması Denizli'de başlatıldı. Kent Kart Ege
Elektronik ve Denizli Şoförler Odası ve Hat Minibüs Çalışanları Taşımacılık arasında yapılan anlaşmayla halk otobüslerinde...
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

DENİZLİ - Tüm dünyada 40'a yakın kentte uygulanan toplu taşımalarda temassız akıllı kart uygulaması Denizli'de başlatıldı. Kent Kart Ege
Elektronik ve Denizli Şoförler Odası ve Hat Minibüs Çalışanları Taşımacılık arasında yapılan anlaşmayla halk otobüslerinde 'akıllı kartlarla elektronik ücret toplama ve araç takip sistemi uygulaması başladı.
Kent Kart Ege Elektronik Yönetim Kurulu Başkanı Mazhar Basmacı, dünyada ilk kez uygulanan Kentkart sistemiyle Denizlili halk otobüsü sahiplerinin otobüslerin nerede olduğunu, hızını ve araçların seferlerini yapıp yapmadığının dijital ortamda izleyebildiğini söyledi. Basmacı, sistemle araçların tüm faaliyetlerinin kayıt altına alınacağı sistemin yolcu şikâyetleri, ihmal ve hataların azalmasına katkı sağlayacağını belirtti.
15 Ocak'ta başlayan uygulamaya halkın ilgi gösterdiğini ifade eden Basmacı "İlk 10günde 30 bin akıllı kart satıldı. Denizli'de günlük biniş rakamı 20 bin. Uygulamanın şubat ayının sonuna doğru 35 bini bulmasını bekliyoruz. Uygulamaya 43 otobüsle geçtik" dedi. Denizli Kentkart projesinin tüm dünyadaki akıllı kart uygulamalarından farklı olduğunu belirten Basmacı, bu uygulamayla garantör bir bankanın paraları toplayıp otobüs sahiplerine verdiğini anlattı.
Bahamalar'dan talep var
2000 yılında İzmir, daha sonra Manisa ve 15 Ocak'ta da Denizli'de uygulamayı yürüttüklerini aktaran Mazhar Basmacı, şöyle konuştu:
"Bu sistemi dünyada ilk kez biz kullanıyoruz. Projeyi incelemek için Almanya'dan, Hollanda'dan inceleme ekipleri geliyor. Bangkok'tan ve Bahamalar'dan iş talebinde bulundular. İrlanda'nın başkenti Dublin de böyle bir sisteme geçecek. Dublin'de de 45 şirket arasında ilk beş içine girdik, sonucu bekliyoruz. Yurtiçinde de çalışmalarımız sürüyor. 23 Nisan'da Adana'ya da bu hizmeti götüreceğiz."
"2000 yılında İzmir'de uyguladığımız akıllı kartlı toplu taşıma sistemiyle Paris'te dünyanın en iyi akıllı kartlarla ücret toplama uygulaması
ödülünü kazandık" diye konuşan Basmacı, İzmir'de metro, vapur ve belediye otobüsleri için tek kart uygulamasına geçtiklerini, günlük cirolarınınsa 15 trilyonu bulduğunu söyledi.
Basmacı, akıllı kart kullanım oranının İzmir'de yüzde 100, Denizli'de ise yüzde 90 olduğunu açıkladı.