Dentistanbul havlu attı, dişler yarım kaldı

Dentistanbul havlu attı, dişler yarım kaldı
Dentistanbul havlu attı, dişler yarım kaldı

Mehmet Ali Özer Levent te kendi kliniğini kurdu.

Türkiye'nin ilk diş hastanesi Dentistanbul, borçları yüzünden kapısına kilit vuruyor. Geriye 145 işsiz ve tedavisi bitmeyen hastalar kalacak.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Üç yıl önce ABD’li fon Global Environment Fund’a satılan Dentistanbul, havlu attı. Şirket borçları yüzünden tasfiye kararı aldı. Hastane ardında 145 çalışan ve diş tedavisi yarım kalan yüzlerce hasta bırakacak. Hastane yöneticileri önceki gün çalışanlarına “Kapılarımız 1 Kasım’da kapanacak” dedi. Tasfiye kuruluna müracaat edeceklerini açıklayan yönetim artık hastaların yaptığı tedavi ücretleri dahil tüm alacaklardan da kurulun sorumlu olacağını açıkladı. Hastane dün randevu almak için arayan hastalara ‘sistemimiz çöktü’ diyerek randevu vermedi. 

Damadım çok iyi demişti
Dentistanbul, diş doktoru Mehmet Ali Özer tarafından 2001’de kuruldu. Özer’in hedefi yılda ortalama 20 bin hastaya hizmet veren hastaneyi daha da büyütmekti. Planları arasında yurtdışı da vardı. Ancak Özer, bu noktada sermaye sıkıntısı çekmeye başlayınca şirketi 2007 yılında Amerikan GEF’e (Global Environment Found) sattı.
Mehmet Ali Özer, satışın ardından “Dentistanbul benim çocuğum gibi. Benim elimde olsa büyüyemeyecekti. Ama şimdi sağlam ellerde. Çok iyi bir damadım var” demişti. Özer’in söylediği gibi Latin Amerika ve Avrupa’da sağlık yatırımları yapan GEF’in Türkiye ’de yeni yatırımlar yapması bekleniyordu. Ama öyle olmadı. Fon, hastaneye daha fazla para aktarmak istemedi.

Satış ödemesini tamamlamadı
İşler umduğu gibi gitmeyince fonun hastaneyi satmak için görüşmeler yaptığı da belirtiliyor. Ancak borçları yüzünden sonuç alamadığı kaydediliyor. Şirketin, çalışanları maaş ve tazminat ödemeden işten çıkaracağı iddia ediliyor. Fonun, hastanenin kurucusu Mehmet Ali Özer’e de borcunu ödemediği kaydediliyor.

GEF 800 milyon dolarlık fon yönetiyor
1991 yılında kurulan Global Environment Fund (GEF) gelişen pazarlarda yatırım yapan bir fon şirketi. Fon, sağlık ve çevre koruma şirketlerine destek veriyor. Kurulduğu yıldan itibaren 7 milyar doların üzerinde bağış ve 20 milyarın üzerinde finansman desteği sağlayan GEF, 140 ülkede 800 milyon dolarlık fon yönetiyor.