Depardieu vergisi Türkiye'de zor

Depardieu vergisi Türkiye'de zor
Depardieu vergisi Türkiye'de zor
Fransız aktör Depardieu'yu kaçıran vergi oranının Türkiye'de uygulanması zor. Ama Maliye %35 olan üst limiti 45'e yükseltebilir.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

Fransız oyuncu Gerard Depardieu’yu vatandaşlıktan çıkaran kazanç vergisinin Türkiyeli zenginlere uygulanması zor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek önceki günkü açıklamalarında “Zenginlerden daha yüksek vergi alacağız dese de gelire Fransa ’daki gibi getirilen yüzde 75 vergi alınması uygulaması gündemde değil. Maliye’nin hedefi istisnaları azaltıp vergiyi tabana yaymak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in zenginlere vergi sözü aslında Fransa’daki gibi yüzde 75’lik vergiyi içermese de yumuşak bir geçiş olacağının da göstergesi. Türkiye ’de de zenginlerin yani rantın vergilendirilmesi üzerine çalışmalar yapılıyor. Üst dilimin yüzde 35’den 45’e çıkarılması da bir ihtimal. Ama gelir vergisi reformuyla aslında hedeflenen servet artışının vergilendirilmesi.
Rekortmenler listesindekilere tahakkuk eden vergi 530.5 milyon lira . Vergi uzmanları sadece rekortmen listesindeki ilk 100’e ilave yüzde 20’lik bir verginin getirisinin 300 milyon lira civarında olacağını hesaplıyor.
Gelecek yılın ilk yarısında Meclis’e sunulması planlanan reform kapsamında evini satacak olanlara yeni vergi gelecek. Çalışmaları süren taslakta şu anda 5 yıl olarak uygulanan istisna sınırının 10 yıla çıkarılmasının kabul gördüğü öğrenildi. Mevcut sistemde evini, arsasını 5 yıl boyunca elinde tutar daha sonra satan kişilerden vergi alınmıyor. 5 yıl içinde satanlar ise alış ile satış arasındaki farkın vergisini ödüyor.
10 yıl içinde satanlarda ise vergi kademeli olacak. 10 yıl içinde satılan evin yıllara göre bir kısmı yine istisna dahilinde, vergi de oransal olarak değişecek. Örneğin; ikinci yıl satılan evin, arsanın yüzde 80’i vergiye tabi olacak, yüzde 20’si istisna tutulacak. Üçüncü yıl satıldığında yüzde 70’i üzerinden vergi alınacak, kalan yüzde 30 istisna olacak.
Çalışanların beyanname sistemi tamamlandı. Tek bir işyerinden aldığı ücret 75 bin lirayı aşan çalışanlar ‘isteğe bağlı’ beyanname verebilecekler. Yani ücretli isterse beyanname verecek. 

Spor ve sanatçıların vergisi yükselecek

Taslakta sporcu ve sanatçıların gelir vergisi diliminin de yüzde 35’e çıkarılmasının yer aldığı belirtildi. Sporcular yüzde 5, 10 ve 15 vergi ödüyor. Şimdi yüzde 35’lik dilime girecekler. Sanatçı ve yazarların da yüzde 17 vergi ödediği, bu verginin de yüzde 35’e çıkarılacağı öğrenildi.

İstisna sınırları değişir mi?

Gelir vergisi düzenlemesinde yıllık konut kira geliri istisnası 3 bin lira, kâr paylarında beyan sınırı 25 bin lira, gayrimenkul satışlarında 8800 TL olarak uygulanıyor. Bir yılda bu rakamların üzerinde gelir elde edenler vergiye tabi, altında kalanlar ise gelir vergisi ödemiyor. Şirket sahiplerinin ödediği kâr beyanı sınırı sistemi de sürekli değişiyor.

Harcama kontrol modelleri yok

Reformla ilgili çalışmalarda harcama kontrolünü sağlayacak modellerin yer almadığı söyleniyor. İlk taslaklarda harcamanın kontrolünü sağlayacak modellerin yer aldığı ancak daha sonra çıkarıldığı ifade edildi.