Depremzede ev sahiplerinden kiracıya darbe

Depremzede ev sahiplerinden kiracıya darbe
Depremzede ev sahiplerinden kiracıya darbe

Van'da 28 bin 500 konut yıkıldı.

Van'da meydana gelen depremlerin ardından konut sayısının azalması kiraları arttırdı. Ev kiraları 2 katına çıkarken, Vanlı emlakçılar ev sahiplerinin fırsatçılık yaptığını söyledi.

Murat ÇAĞLAR

VAN - Van’da 23 Ekim’de meydana gelen Richter ölçeğine göre, 7.2 ve 9 Kasım’daki 5.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Van’da ev ve dükkan kiraları yükseldi. 28 bin 500 konutun yıkılması birçok ev sahibi ve kiracıyı evsiz bıraktı. Orta hasarlı binaların da kullanılamaması nedeniyle sağlam binalara talep arttı. Geçen yıla oranla ev ve dükkan kiraları yüzde 50 oranın da zamlandı. Bazı kiracılar oturdukları evlerden zorla çıkarılırken, bir bölümü ev sahiplerinin yaptığı zammı ödemek zorunda kaldı.

Van Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı Yusuf Zorba, ev sahiplerinin de depremzede olduklarını unutmamalarını istedi. Zorba, şöyle konuştu:

"Van’daki depremlerin ardından tüm Türkiye ve dünyadan Van’a yardım yağdı. Türkiye’nin çeşitli illerinde vatandaşlar depremzede Vanlılar’a yazlığını, boş dairesini oturması için ücretsiz tahsis etti. Ama Van’da yaptığımız gözlemler bizi çok üzdü. Aynı kaderi yaşayan Vanlı depremzede ev sahipleri bunu fırsata çevirerek kiraları iki katına çıkardı. Van’a tüm Türkiye yardım yaparken bizim vatandaşımız kendi hemşerisine kendi öğretmenine, memuruna eziyet etti. Kış ortasında kiracısını çıkardı. Ya da zammı ödemesine zorladı. Bir an önce ev sahiplerini vicdanlı olmaya çağırıyoruz." (dha)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Türkiye

  ,

  kış

  ,

  başkan