Derdim çoktur hangisine yanayım

Derdim çoktur hangisine yanayım
Derdim çoktur hangisine yanayım
Martta benzin zamları nedeniyle % 10,43 olan yıllık enflasyonu nisanda elektrik ve doğalgaz arttıracak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Enflasyon martta yüzde 0,41 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 10,43 ile şubattaki seviyesinde kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre enflasyonun yüzde 0,60 seviyelerinde olan beklentilerin altında kalmasının nedeni de ucuzlayan kış sebzeleri ile et ve kuru gıdadaki indirimler. Gıdadaki öngörülerin aksine gerçekleşen düşüş benzin zammı ve dolardaki yükselişin baskısını dengeledi. Nisanda ise elektrik ve doğalgaza gelen yüzde 8,1 ile yüzde 18,72’lik zamların enflasyona etkisinin 0.52 puan civarında olması bekleniyor. Böylece nisanda yıllık enflasyon en az yüzde 11 ile çift hanede devam edecek.
Üretici fiyatlarında da rafine edilmiş petrol ürünlerindeki yüzde 6,08’lik büyük artışa rağmen tarım fiyatlarında görülen yüzde 1,16’lık düşüş sayesinde aylık enflasyon yüzde 0,36’da kaldı. Böylece yıllık ÜFE üst üste üçüncü ayında düşüş gösterdi ve yüzde 8,22 ile tek haneye geriledi. 

Benzin zammı yaktı
Martta tüketici enflasyonundaki artışa en yüksek katkı, fiyatları yüzde 1,15 yükselen ulaştırma grubundan geldi. Benzin, mazot ve LPG’deki yüzde 3-5 arasındaki zamlar nedeniyle tüketici enflasyonunun 0.19 puanı ulaştırmadan kaynaklandı. Enflasyona diğer önemli katkı konut grubundan geldi. Bunun nedeni ise fiyatı martta yüzde 4,2 zamlanan tüpgaz. Martta gıda fiyatları ise beklentilere göre daha iyi geldi ve yüzde 0,33’lük gerileme yaşandı. Bu durum et ve ürünlerindeki ve kuru gıdadaki indirimlerle kış sebzelerindeki büyük düşüşten kaynaklandı. Bahar sebze ve meyveleri nisanda enflasyonu etkileyebilir. Dolmalık biber ise yüzde 14,84’lük artışla zam şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı.
Martta düşüş yaşansa da gıda fiyatları yıllık enflasyonu en çok arttıran grup oldu. Yüzde 10,43’lük yıllık enflasyonun 3 puanı gıdadan kaynaklanıyor. Ulaştırma ve konut grupları ise 1.7 ile 1.8 puanlık katkılar yaptılar.
Beklentilerden olumlu gelen mart enflasyonu temel enflasyon görünümünde Merkez Bankası’nın beklediği olumlu seyrin sürdüğünü gösteriyor. Ancak elektrik ve doğalgaz zamları nisanda enflasyonun yüzde 11’i aşmasına neden olabilir. Bu etki mayıs ayına sarksa da gıdada baharla birlikte gelen sebze ve meyve bolluğunun mayısta enflasyonun tek haneye düşmesini sağlaması bekleniyor. Ekonomistler 2012 sonu için ise tahminlerini yüzde 6,5 ile 7,5 seviyesinde tutuyor.Merkez’in enflasyonu düşüyor
Enflasyon verileri Merkez Bankası’nın beklentileriyle uyumlu. Merkez’in para politikası için takip ettiği çekirdek enflasyon göstergelerinde yüzde 0,4 oranında artsa da yıllık rakamlarda şubatta başlayan iyileşme eğilimi devam ediyor. TÜİK’in enerji, gıda, içki, tütün ve altın fiyatlarındaki değişimi göz ardı ederek hesapladığı çekirdek enflasyon olan I endeksi martta yıllık yüzde 7,91’e düştü. Enerji, işlenmemiş gıda, içki ve altın fiyatlarındaki değişimi göz ardı ederek hesaplanan çekirdek enflasyon H endeksi yüzde 8,28’e geriledi.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/108385510838555

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Zamlar ve iktidarın sonu - Kemal Nefer

  Üretimi es geçen, emek ve işçi kesimlerine yıllardır zulmeden, tüketim ve imar peşkeşi ile beslenen, sıkıştığında Arap Sermayesi ile alttan desteklenen ekonomi bir yere kadar dayandı. İktidarın dağıtacak boncuğu kalmadı ve sıra zamlara geldi. Bu adamlar memleketi yönetemiyor. Gönderilmeleri gerek.

  iyi uykular - Filiz Balcı Ulusoy

  Çooook ayıp rakamlar bunlar. Ne diyor padişah hazretleri,biiizz dünyanınn ennn güçlüüü ekonomisiyiiizz..Araya da bi kamyon rakamı sıralıyor üstüne basa basa. Mutlu uykular uyuyan kesim size.Benzin pompası bi yerinizde,elektrik faturası bi yerinizde,doğalgaz faturası bi yerinizde sarılın uyuyun artık!Düşünüzde uçan halıya oturmayı da unutmayın e mi?!

  cep delik - Burak1978

  Halk hala uyumaya devam mı edecek nedir bunlar ya zam manyağı olduk.

  bu dert bitmez - Cumhuriyet 1907

  Bu dert bitmez kendilerine bir gece de maaşlarına fahiş zam yapan akp,halkın açlık sınırında ki maaşına göz dikti.

  Enflasyon.. - Sinan Devrim

  Sürekli güncellenen zamlar sayesinde nasılsa bir gün bu topraklarda ki Halkım da iktidarı güncellemeyi öğrenecek elbette.Dayanmaya çalışarak sabırla bekliyoruz.