Derdim çoktur hangisine yanayım

Derdim çoktur hangisine yanayım
Derdim çoktur hangisine yanayım
Martta benzin zamları nedeniyle % 10,43 olan yıllık enflasyonu nisanda elektrik ve doğalgaz arttıracak.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Enflasyon martta yüzde 0,41 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 10,43 ile şubattaki seviyesinde kaldı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre enflasyonun yüzde 0,60 seviyelerinde olan beklentilerin altında kalmasının nedeni de ucuzlayan kış sebzeleri ile et ve kuru gıdadaki indirimler. Gıdadaki öngörülerin aksine gerçekleşen düşüş benzin zammı ve dolardaki yükselişin baskısını dengeledi. Nisanda ise elektrik ve doğalgaza gelen yüzde 8,1 ile yüzde 18,72’lik zamların enflasyona etkisinin 0.52 puan civarında olması bekleniyor. Böylece nisanda yıllık enflasyon en az yüzde 11 ile çift hanede devam edecek.
Üretici fiyatlarında da rafine edilmiş petrol ürünlerindeki yüzde 6,08’lik büyük artışa rağmen tarım fiyatlarında görülen yüzde 1,16’lık düşüş sayesinde aylık enflasyon yüzde 0,36’da kaldı. Böylece yıllık ÜFE üst üste üçüncü ayında düşüş gösterdi ve yüzde 8,22 ile tek haneye geriledi. 

Benzin zammı yaktı
Martta tüketici enflasyonundaki artışa en yüksek katkı, fiyatları yüzde 1,15 yükselen ulaştırma grubundan geldi. Benzin, mazot ve LPG’deki yüzde 3-5 arasındaki zamlar nedeniyle tüketici enflasyonunun 0.19 puanı ulaştırmadan kaynaklandı. Enflasyona diğer önemli katkı konut grubundan geldi. Bunun nedeni ise fiyatı martta yüzde 4,2 zamlanan tüpgaz. Martta gıda fiyatları ise beklentilere göre daha iyi geldi ve yüzde 0,33’lük gerileme yaşandı. Bu durum et ve ürünlerindeki ve kuru gıdadaki indirimlerle kış sebzelerindeki büyük düşüşten kaynaklandı. Bahar sebze ve meyveleri nisanda enflasyonu etkileyebilir. Dolmalık biber ise yüzde 14,84’lük artışla zam şampiyonluğunu kimseye kaptırmadı.
Martta düşüş yaşansa da gıda fiyatları yıllık enflasyonu en çok arttıran grup oldu. Yüzde 10,43’lük yıllık enflasyonun 3 puanı gıdadan kaynaklanıyor. Ulaştırma ve konut grupları ise 1.7 ile 1.8 puanlık katkılar yaptılar.
Beklentilerden olumlu gelen mart enflasyonu temel enflasyon görünümünde Merkez Bankası’nın beklediği olumlu seyrin sürdüğünü gösteriyor. Ancak elektrik ve doğalgaz zamları nisanda enflasyonun yüzde 11’i aşmasına neden olabilir. Bu etki mayıs ayına sarksa da gıdada baharla birlikte gelen sebze ve meyve bolluğunun mayısta enflasyonun tek haneye düşmesini sağlaması bekleniyor. Ekonomistler 2012 sonu için ise tahminlerini yüzde 6,5 ile 7,5 seviyesinde tutuyor.Merkez’in enflasyonu düşüyor
Enflasyon verileri Merkez Bankası’nın beklentileriyle uyumlu. Merkez’in para politikası için takip ettiği çekirdek enflasyon göstergelerinde yüzde 0,4 oranında artsa da yıllık rakamlarda şubatta başlayan iyileşme eğilimi devam ediyor. TÜİK’in enerji, gıda, içki, tütün ve altın fiyatlarındaki değişimi göz ardı ederek hesapladığı çekirdek enflasyon olan I endeksi martta yıllık yüzde 7,91’e düştü. Enerji, işlenmemiş gıda, içki ve altın fiyatlarındaki değişimi göz ardı ederek hesaplanan çekirdek enflasyon H endeksi yüzde 8,28’e geriledi.

bigPara.com