Deri sektörü genç tasarımcılarını arıyor

Deri sektörü genç tasarımcılarını arıyor
Deri sektörü genç tasarımcılarını arıyor
Türkiye deri sektörü tasarımcı ihtiyacına yönelik olarak, sektöre gençleri kazandırmak için bol ödüllü yarışma düzenliyor. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması'na başvurular başladı. Yarışmada dereceye girenleri değerli ödüller bekliyor.

İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) tarafından düzenlenen yarışmaya lise son sınıf öğrencileri ya da lise mezunları katılabiliyor. “Deri konfeksiyon”, “Ayakkabı” ve “Saraciye” olarak 3 kategoride gerçekleştirilen yarışmaya başvurular 29 Mayıs’ta sona eriyor.

İDMİB Başkanı Mustafa Şenocak, genç tasarımcıların yeni ve özgün tasarımlarına değer verdiklerini belirterek, “Deri sektörünün yaratıcı gücünün yükseltilmesi, özgün tasarımların sektöre kazandırılması ve yetenekli gençlerin teşvik edilmesini hedefliyoruz. Bu yıl dördüncüsünü yapacağımız yarışmaya daha çok katılımcıyı bekliyoruz. İDMİB olarak hedefimiz ürünlerimizi tüm dünyada daha fazla tüketici ile buluşturmak ve kalitemizin karşılığı etiket fiyatlarıyla satabilmek. Bunun gerçekleşmesi için de inovasyon, arge, tasarım ve markalaşmaya önem veriyoruz. DETAY yarışmasıyla genç tasarımcılarımızı sektöre kazandırıyoruz. Onların tasarımlarıyla sektörümüz önemli kazanımlar elde ediyor” dedi.

Mustafa Şenocak, 2013 yılındaki yarışmada birincilik ödülü alan Yusuf Kalem’in, dünyanın tanıdığı genç modacılar arasına girdiğini hatırlatarak şöyle devam etti: “DETAY 2013 yarışmasında birinci olan Yusuf Kalem’in yurtdışında bir yıl boyunca tüm eğitim ve yaşam masrafları karşılandı. Milano'da ‘İstituto Marangoni'de’ master yapıyor. Aldığı eğitimin de desteğiyle moda dünyasının en önemli yarışmalarından olan Uluslararası Moda & Kürk Tasarım Yarışması REMIX 2015’de tasarımıyla birinci oldu. Bundan bizler gurur duyduk. Yusuf Kalem gibi yeni gençleri sektöre kazandırmak istiyoruz”

2015 DETAY Deri Ürünleri Tasarım Yarışması’nda kategorilerinde birinci olan tasarımcılara 10.000 TL para ödülü, tüm yaşam masrafları da karşılanmak üzere Avrupa’da moda tasarım okullarında eğitim ve yurt içinde 6 ay İngilizce dil eğitim hakkı veriliyor. 

Kategorilerin ikincilerine 5.000 TL ve üçüncülerine 3.000 TL para ödülü veriliyor. Her kategorinin ilk üç finalistine dünyanın en önemli ve en kapsamlı deri fuarlarına (Milano’daki MICAM, MIFUR, MIPEL fuarları ) ziyaret hakkı kazanacaklar. Ayrıca birinci haricinde finale kalan 5 finaliste “Deri giyim, ayakkabı ve aksesuar tasarımı eğitimine katılım hakkı” veriliyor.

bigPara.com