Dericiye her mevsim kış!

Dericiye her mevsim kış!
Dericiye her mevsim kış!
Deri sektörü mevsimlerdeki değişimle beraber her mevsimde iş yapmaya başladı. Yıllık ciro eskiden 6 ayda yapılırken iş sezonları kaydı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Ilık geçen havaların yerini kar yağışına bırakmasıyla rahat bir nefes alan dericiler, 2013 yılından umutlu. Türkiye Deri Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Burak Uyguner, “Bölgesel riskler olmazsa 2013 rahat geçer” diye konuştu. Eskiden deri sektörünün yıllık cirosunun yılın 6 ayında yapıldığını söyleyen Uyguner, “Şimdi öyle değil. İş sezonlarımız kaydı. Bir sene önceden planlaman gerekiyor herşeyi. Moda olanı yapıp, doğru fiyatla, doğru yerde satarsan her zaman  

iş var” diye konuştu. 

Kış sezonuyla simgeleşen deri sektörünün de mevsimlerin değişmesinden etkilendiğini anlatan Uyguner, “Deri sektöründe iş sezonları kaydı. Eskiden ciroyu ilk 6 ayda yapardın. Bu değişti. Bugünden 2013/2014 kışı için hazırlanman gerekiyor. Şimdi numuneleri çıkartırsan, haziran-temmuz gibi işlemeye başlanır ve kışa hazır olur. Artık bir sene önceden her şeyin organize olması gerekiyor” diye konuştu. Sektörde önemli olanın “öngörülü işler yapmak” haline geldiğini ifade eden Uyguner, “Havaların soğuması ile işler artacak. İnsanların doyuma ulaştığını ve indirim beklentisinin önemini de unutmamak lazım. Eskiden ayakkabının altına pençe attırırdık. Şimdi dolaplardan ayakkabılar, paltolar taşıyor. Artık insanlar kalın da giyinmiyor, giyimde daha hafifleştik sanki” dedi.
Çin ve ABD ’nin büyümesinin deri sektörünü de “büyüme yönlü” olarak etkilediğini belirten Uyguner, “Bölgesel riskler olmazsa, 2013 rahat geçer. 2013 yılı için sektörel büyüme hedefimiz yüzde 10” diye konuştu. Türk deri sektörünün dış pazarda da çeşitliliğe gitmesi gerektiğini kaydeden Uyguner, “Küresel bir kriz var doğru. Önemli olan dalgalı denizde iş yapabilmek, zorken büyümek” dedi.

Herkes teşvik istiyor, biz istemiyoruz
İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi’nde 1 milyon 200 bin nüfuslu bir şehrin arıtmasını sağlayabilecek kapasiteli bir arıtma tesisi bulunduğunu söyleyen Uyguner, “Bu bölge Türkiye’nin gururu. Ama fabrika başına 200-300 bin TL arıtma gideri var. Biz bunu canı gönülden ödüyoruz, ama adalet de istiyoruz. Deri sektörü olarak biz devletten teşvik istemiyoruz. Kayıtdışı üretim ve istihdam önlenirse, bu en büyük teşvik bu olur” dedi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  İstanbul

  ,

  Çin

  ,

  İndirim

  ,

  Moda

  ,

  sanayi

  ,

  adalet

  ,

  kış

  ,

  ,

  Fabrika

  ,

  zaman

  ,

  kar