Dershane de internete girdi, fiyatlar 'görüntülü eğitim'le 20 kat ucuzladı

Dershane de internete girdi, fiyatlar 'görüntülü eğitim'le 20 kat ucuzladı
Dershane de internete girdi, fiyatlar 'görüntülü eğitim'le 20 kat ucuzladı

31 yıllık tecrübesini bu siteye aktaran Hikmet Yılmaz, başvuruların hızla arttığını söyledi.

31 yıllık eğitimci Hikmet Yılmaz, 'neddershane.com.tr' girişimiyle aylık ücreti ortalama 400 TL'yi bulan dershaneleri internete taşıdı. 50 öğretmenle dersleri çocukların odalarına kadar sokan Yılmaz, aylık 20 TL olan kayıt ücretiyle eğitimde fırsat eşitliği hedefliyor
Haber: NURİYE DOĞU / Arşivi

İSTANBUL - İnternet dünyasındaki hızlı büyüme eğitim sektörüne de sıçradı. Bazı üniversitelerin uzaktan eğitim başlığı altında ‘e-eğitim’ programları geliştirmesinin ardından dershane sektörü de bu alana yönelmeye başladı. 31 yıllık eğitimci Hikmet Yılmaz, bir internet girişimciliği örneği olarak, sadece bilgisayar ve internet bağlantısına ihtiyaç duyan Türkiye ’nin ilk internet dershanesi ‘www.neddershane.com.tr’yi kurdu.
Eğitimci girişimci, bu projeyle aylık ücretleri ortalama 300-500 TL arasında değişen dershaneleri 20 TL’ye öğrencilerin odalarına kadar getiriyor. SBS, YGS ve LYS sınavlarına hazırlıkta yeni bir dönem başlatmak için yola çıkan online dershane, eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı hedefliyor. Öğrenciler dersleri internet üzerinden, tıpkı gerçek sınıf ortamındaymış gibi görüntülü olarak takip ederken, geçmiş konuları da istedikleri kadar tekrar edebilme şansına sahip. 100 bin soruluk soru bankasının da yer aldığı sitede veliler de öğrencilerin durumlarından SMS aracılığıyla haberdar olabiliyor. 

‘Dershaneler çok pahalı’
www.neddershane.com.tr projesinin eğitimde yeni bir dönem başlatacağını belirten Hikmet Yılmaz, “Çünkü öğrencilere ev rahatlığında ders çalışma ve istedikleri dersleri istedikleri kadar tekrar etme imkânı veriyoruz. Eğitim ve testlerden yararlanmak için de aylık 20 TL kayıt ücreti yeterli oluyor” diyor. Tecrübeli eğitimci Yılmaz’a göre, sabah erkenden kalkan ve üstüne bir de trafik sıkıntısı yaşayan öğrencilerin konsantrasyonları düşüyor.
“Eğitimcilik yaşantımda sabah ya da akşamüzeri saatlerinde konsantrasyon sorunu yaşayan çok öğrenci gördüm” diyen Hikmet Yılmaz, bu durumun öğrencilerin dersi anlamasını zorlaştırdığı görüşünde.
Projeyle eğitimde tam anlamıyla bir fırsat eşitliği sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Yılmaz, şunları söylüyor: “Bugün 3 bin- 5 bin TL’ye ulaşan dershane ücretlerini herkesin karşılayabilmesi mümkün değil. Biz ise 9 aylık eğitim süresi boyunca toplamda 180 TL gibi cüzi bir ücretle eğitim veriyoruz. Halihazırda bir dershaneye devam eden öğrenciler de soru ve testlerimizden yararlanıp sınavlara daha iyi hazırlanabilirler.”
Projenin çalışmalarına aylar öncesinden başladıklarını aktaran Yılmaz, öğrencilere her gün, müfredata uygun olarak o gün görmeleri gereken dersleri sunduklarını söylüyor.
100 bin soruluk SBS ve 140 bin soruluk LYS-YGS soru bankasının bulunduğu sitede, her hafta toplam 60 LYS-YGS, ve 40 SBS deneme sınavı yapılıyor. Dersleri takip etmeyen öğrencilerin başarı şansı azalmasın diye velilerin de SMS’le bilgilendirildiğine dikkat çeken Yılmaz, sisteme 48 saat girmeyen öğrencilerin durumunun velilere bildirildiğini söylüyor.

Dersi takip edene başarı sözü
Hikmet Yılmaz, öğrencilere ve velilere başarı garantisi verdiklerini belirterek, şunları söylüyor:
“Öğrencilerimize ve velilerine başarı için söz veriyoruz. Derslerimize yüzde 80 oranında devam eden öğrenciler YGS’yi kesinlikle kazanırlar. Bunun için garanti veriyoruz, çünkü öğretmen kadromuzun, eğitimlerimizin ve sistemimizin kalitesinden eminiz. Öğrencilerin tek yapması gereken dersleri günü gününe takip etmek ve sınav sonuçlarına göre eksik gördükleri yönlerini geliştirmeleri gerekiyor. Bunun için rehber öğretmenlerimiz de öğrencilere destek için hazırlar.”
Sitede deneyimli ve kendi alanında uzman, 50’yi aşkın eğitmenin ders verdiğini anlatan Yılmaz, eğitmenlerin her birinin Türkiyen’nin en iyi okullarında ders vermiş isimler arasından secildiğini belirtiyor. Başvuruları 13 Eylül itibarıyla almaya başladıklarını belirten Yılmaz, daha şimdiden yoğun bir ilgi olduğunu ve duyuldukça başvuruların daha da arttığını ifade ediyor.

Öğrenci ve velileri neler bekliyor?
* Deneyimli ve alanında uzman 50 öğretmen
* 100 bin soruluk SBS, 140 bin soruluk LYS-YGS soru bankası
* Her hafta olmak üzere toplam 60 LYS-YGS, 40 SBS deneme sınavı
* Geçmiş konuları canlı olarak takip edebilme imkânı
* Öğretmenlere e-posta ile soru sorma olanağı
* Her gün 1 konu çözümlü konu testi, 4 adet yaprak test
* Günlük video ile konu anlatımı ve en çok sorulan 5 soru 5 cevap
* Forum üzerinden öğretmenler ve öğrencilerle interaktif iletişim
* Rehberlik ve psikolojik danışmanlık desteği
* SMS ve e-posta yoluyla veli bilgilendirme sistemi.