Dershaneci acil kriz toplantısında

Dershaneci acil kriz toplantısında
Dershaneci acil kriz toplantısında
Başbakan'ın 'dershaneleri kaldırma' konusunda bu kez 2013-2014 tarihini vermesi ile sektör yol haritası için acil toplandı.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

Dershanelerin kapatılması konusunu önceki gün yeniden gündeme getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan bu kez tarih verdi. Buna göre, dershanecilerin daha önce ‘En erken beş yılı bulur’ dediği süreç 2013-2014 döneminde sona erecek. Bu yeni gelişme sonrası harekete geçen Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZ-DE-BİR) dün acil toplanarak, gün boyu sektörün geleceğini tartıştı. Büyük dershanelerin tamamında dün buna benzer yol haritası toplantıları vardı.
Sektörü bir anda hareketlendiren ise Başbakan Erdoğan’ın önceki gün parti genel merkezinde genişletilmiş il başkanları toplantısında yaptığı özetle şu konuşmaydı: “Dershanecilik olayını kaldıracağız. Bundan kim gücenirse gücensin. Vatandaş haklı olarak ‘Okullar niye var?’ diye soruyor. Eğitim, öğretime hizmet verecekseniz, okullaşın, okullar kurun.”

Sadece 30’u özel okula müsait
Başbakan Erdoğan’ın ‘Ya kapanacaksın, ya özel okul olarak devam edeceksin’ dediği dershane sektörünün Türkiye ’de büyüklüğü yaklaşık 2 milyar doları buluyor. Son 10 yılda hem öğrenci hem de şube sayısını katlayan sektör, şimdi gelecek planları yapma çabasında. Daha önceki açıklamalarında da dershanelerde istenen bu dönüşümün kısa sürede yapılamayacağını savunan ÖZ-DE-BİR, Türkiye’deki 4 bin 100 dershaneden sadece 20-30 tanesinin özel okul binası standartlarına uygun olduğunu belirtmişti.
Sektör temsilcileri, dershanelerin çok büyük bir bölümünün mevcut halleri ile özel okul olmaya müsait olmadığına, zaten işlevlerinin de okullardan farklı olduğuna dikkat çekiyor. Dershanelerin kapatılması durumunda bu kez başka sorunların ortaya çıkacağını savunan sektöre göre, bu hizmeti veren denetim altındaki dershaneler olmazsa, bu ihtiyaç evlerde özel derslerle karşılanacak, bu da kayıtdışı yeni bir alan yaratacak.

Sertifika veren kurum olsun’
ÖZ-DE-BİR’in konuya yönelik önerileri de şöyle:
“Dershanelerin kapatılması evlerde özel ders alanlarının sayısını arttıracak. Bütün dünyada ‘yaşam boyu eğitim’ denilen bir kavram oluştu. Dershaneler bu kavram içerisinde görev üstlenebilir ve ileriye dönük çalışmalar yapılabilir. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı ’nın yetkisiyle sertifika ve belge veren kurumlar haline gelebilir.”
Öte yandan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın sektöre önerdiği çözüm dersanelerin özel okula dönüştürülmesi. Özel okullar son yıllarda büyük gelişme gösteriyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2011-2012 dönemi verilerine göre Türkiye’de toplam 5 bin 269 özel okul bulunuyor. Bu okullarda yaklaşık 536 bin öğrenci eğitim görüyor. Geçen yıl özel okul sayısı 4 bin 919’du. Ayrıca yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın son verilerine göre Türkiye’de son beş yılda dershane sayısı gerileme gösterirken, özel okulların sayısı sürekli artıyor.

bigPara.com