'Dershaneler kapanırsa karaborsaya düşer'

Haber: MELEK KARAKUŞ / Arşivi

İSTANBUL -  Eğitimciler ve uzmanlara göre dershanelerin kapatılması ile eğitim sistemindeki yetersizlikler çözülemez, dersaneler kalkar ama karaborsada sınava hazırlık devam eder. Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Ali Baykal: Sebep-sonuç ilişkisi ters kuruluyor. Otomobil tamirhaneleri kapatılırsa kazalar azalmaz. Veya hastaneyi kapatınca hastalıklar bitmiyor. Onarım ve telafi mekanizmaları kapatılınca asıl yapılması gerekenler yapılmıyor. Dershaneleri zorla kapatırsan karaborsaya düşer. Merdivenaltı dershanecilik oluşur.
Kültür Dershaneleri Rehberlik Koordinasyonu Salim Ünsal: Dershaneler aslında aksayan sistemin sonucuydu. Sonucu ortadan kaldırırsak sorunu kaldırabileceğimizi düşünüyoruz. Dershaneler açısından rahatsız edici olan, eğitim sistemi yıllardır tartışılır ve her aksayan yerde dersaneler bunun parçası olarak gösterilir. Merdiven altı çalışmalar yapılıyor gibi gösterilir. Dershaneler kapatılırsa sistem daha denetimsiz hale gelir. Türkiye dershane sisteminden bir şekilde kurtulmalı ancak eğitim sisteminin düzenli şekilde oturtulması gerekiyor.”
Eğitim Reformu Girişimi Koordinatörü Batuhan Aydagül: Sınavlar Türkiye’nin eğitim sisteminde önemli sıkıntılardan biri ancak dershaneler kendi içlerinde bir sorun değiller. Dershaneler üniversiteye girişteki arz-talep dengesizliğinin doğurduğu rekabet sonucu ortaya çıkıyor. Dolayısıyla üniversiteye geçişin tartışılması gerekiyor.
Avrupa Dershaneciler Birliği Başkanı (ENES) George Hagitegas: Türkiye’de dershanelerin kapatılması düşüncesi bütün dünyada var olan eğitim özgürlüğü prensibine aykırı. Eğitimde başarılı olma şanslarını tamamen ortadan kaldıracak. En önemlisi eğitimde eşitlik ilkesini ihlal etmiş olacak. Almanya gibi ülkelerde düşük gelirli ailelerin çocuklarına eğitim desteğinin hükümet yardımı ile dershanelerde verildiğini unutmamak gerekir.

bigPara.com