'Dershanelerde vergi kaçağı alarmı'

Sayıları her geçen gün artan ve yıllık ciroları 9-10 milyar dolarlarla ifade edilen dershane ve özel kurslarda, yoğun bir vergi kaçağı ve kayıt dışılık yaşanıyor.

ANKARA - Sayıları her geçen gün artan ve yıllık ciroları 9-10 milyar dolarlarla ifade edilen dershane ve özel kurslarda, yoğun bir vergi kaçağı ve kayıt dışılık yaşanıyor. Maliye Bakanlığı Denetim Koordinasyon Kurulu, resmi olmayan verilere göre sayıları 4 bine yaklaşan özel dershaneleri, vergi incelemesine tabi tutulacak ana sektörlerin arasına dahil etti.
Bu incelemelerin ilk sonuçlarının alındığı Ankara'da, dershane ve özel kurslardaki kaçak ve kayıt dışılığın yüksek boyutlara ulaştığı ortaya çıktı. Ankara Vergi Dairesi Başkanı Şinasi Candan'ın yaptığı açıklamaya göre, başkentte bu yılın mart-ağustos döneminde 315 dershane ve özel kursta test amaçlı düzenli vergi denetim uygulaması gerçekleştirildi.
2005 yılının aynı döneminde 147 milyon 505 bin 967 YTL olan beş aylık KDV matrahı, test amaçlı da olsa bu uygulama sırasında bir anda 216 milyon 546 bin 152 YTL'ye yükseldi. Böylece, Maliyecilerin incelemeleriyle birlikte sadece KDV matrahlarında yüzde 46.6'lık bir artış sağlandı. Candan, 315 işletmeye yönelik test amaçlı çalışmada dahi, dershaneler ve özel kurslarda vergi kaybının yanı sıra yoğun bir kayıt dışılık olduğunun ortaya çıkarıldığını ifade etti.