Dersimiz: İade krizi

Dersimiz: İade krizi
Dersimiz: İade krizi
Tekstil sektörünün korktuğu başına geldi. Okullarda serbest kıyafet daha devreye girmeden üreticilerin kapısına iadeler yığıldı.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Tekstil ve hazırgiyim sektörü iade yağmuruna tutuldu. Okullarda serbest kıyafetin önünü açan yönetmeliğin çıkması ile iplikten kumaşa, düğmeden fermuara ve bitmiş ürüne kadar milyarlarca liralık ürün iade için şirketlerin kapısına yığıldı.
Okul forması; kumaşçısından iplikçisine 5 milyar TL’lik bir sektör demek. 18 milyon öğrenciyi giydiren sektör talebe hızlı cevap verebilmek için genelde bir sonraki seneye yüzde 40’ın üzerinde stokla giriyor. Şu anda da sektörde 1.5-2 milyar TL’ye yakın bir stok söz konusu. Eldeki stokların başka bir alanda kullanılamadığını açıklayan Okul Kıyafetleri Üreticileri ve Tedarikçileri Derneği yetkilisi Tunaboylu Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Tunaboylu, “4+4+4 eğitim sistemi nedeniyle üreticiler, yeni yaş grubu ve okulların çeşitlenen taleplerine göre üretimi arttırdı. Bu yüzden de geçmiş yıllardan daha fazla bir stokla baş başayız” dedi. Tunaboylu, özel okullarda uygulanan ‘velilerin yüzde 60’ının onayı durumunda forma giyme’ hakkının devlet okulları için de geçerli hale getirilmesi gerektiğini söyledi. 

Çek riski stokun 3 misliÇek krizinin de kapıda olduğunu belirten Tunaboylu, “Sektör 8-10 ay vadeli çeklerle iş yapıyor. Şu anda piyasada mevcut stokun 2-3 misli çek riski var. Stokların paraya dönmemesi sonucu yaşanacak ekonomik kriz ve iflaslar an meselesi” dedi. 

Stokların sektör İçİndekİ dağılımı

Sadece okul kıyafetlerinde kullanılabilen örme ve dokuma kumaşlar
Bu kumaşlar için üretilmiş iplikler
Trikocuların elindeki iplik, yarı ve tam mamul stoklar, bu üretimde kullanılan makineler
Toptancıların elindeki örme ve dokuma kumaş stokları
Konfeksiyoncuların elindeki kesilmemiş mallar
Perakendecilerin ve manifaturacıların elindeki hazır okul kıyafetleri
Fason atölyelerdeki sadece forma dikimi için dizayn edilmiş makine parkuru

Yönetmelİğİn kıskacında kİmler var?

Dokuma ve örme kumaş fabrikaları, kumaş ve iplik boyahaneleri, iplik tüccarları, dokuma ve örme kumaş toptancıları, forma imalatçıları, konfeksiyon toptan imalatçıları, fason dikiş atölyeleri, destek işçilik yapan ev kadınları, fermuar, düğme, tela üreticileri ve satıcıları, nakış sanayi, perakende mağazaları.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  4+4+4

  ,

  Okul

  ,

  sektör

  ,

  sanayi

  ,

  dizayn

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  forma

  ,

  yönetim