Dersleri kurtaran adam

Dersleri kurtaran adam
Dersleri kurtaran adam
'Dünyayı Kurtaran Adam' Cüneyt Arkın'ın oğlu 'Dersleri Kurtaran Adam' oldu. Kaan Cüreklibatır, ders notu satacak.
Haber: SİBEL CİNGİ - sibel.cingi@radikal.com.tr / Arşivi

Ünlü aktör Cüneyt Arkın’ın oğlu babasından rol çaldı! Kaan Cüreklibatır, babasının ünlü Dünyayı Kurtaran Adam filminden esinlendi, ‘Dersleri Kurtaran Adam’ oldu. Cüreklibatır, ‘derslerikurtaranadam.com’ isimli bir projeye imza attı. Cüneyt Arkın Yeşilçam’ın en fantastik filmi olan Dünyayı Kurtaran Adam’da Türk uzay pilotu olarak düştükleri gezegende uzaylı canavarlarla savaşırken oğlu ise ders notlarını ışınlatarak kazanç vaatediyor!
Kaan Cüreklibatır, sistemi kazan-kazan ilişkisi üzerine kurmuş. Cüreklibatır, internet sitesinde Türkiye ’de ilk defa kurumsal olarak üniversite öğrencilerinin ders notlarını paylaşıp, karşılığında ödeme alabilecekleri bir hizmet sunmaya başlayacaklarını duyuruyor.
“Derslerini kurtaracak tüm notlar burada!” sloganı ile faaliyete geçen internet sitesinde “Öğrenci! Aradığın notları bul, derslerini ve kendi dünyanı kurtar! Ya da ders notlarını paylaş, arkadaşlarını kurtar ve para kazan!” deniliyor. 

‘Işık hızıyla ulaş’ 

Dünyayı Kurtaran Adam’daki meşhur ışınlanma sahneleri, sitenin de ana fikri: “Ders notlarını ışınlamak”
“Işınladığın not ve benzeri dokümanlarla para kazanmaya başlayabilirsin” denilen sitede ders notu sahibinin her ışınlamadan para kazanacağı belirtiliyor.
Ulaşılması gereken hedef de filmle tek bir farkla aynı...
Dünyayı Kurtaran Adam’da peluştan uzaylı canavarların dünyayı ele geçirmesi için verilen mücadelede burada ‘sınav stresinin beynini ele geçirmesine izin verme’ şekline bürünmüş!


Öğrenci tamam peki ya hocanın hakkı?
Bu model, ‘Ders notlarını para karşılığı paylaşmak yasal mı?’ sorusunu akla getiriyor. Fikri Mülkiyet Hukuku konusunda uzman avukat Cahit Suluk, şu açıklamayı yapıyor: “Bir öğrencinin benim verdiğim bir derste aldığım notları satmasının kendi aralarında paylaşmasının hiçbir mahzuru yok. Ama tabii ki bu benim kişisel görüşüm. Duruma bakıldığı zaman öğrenci para kazanıyor bu işten. Yani fotokopici öğrenciye telif hakkı ödüyor. Fakat işin başka bir boyutu da var. Öğretmenin kendi söylediği sözleri çocuklar not alıyorlar ve fotokopici öğretmene telif hakkı ödemediği için burada bir sıkıntı söz konusu. Öğretmenin telif hakkı ihlal ediliyor. Geçmişte ders veren meslektaşlarımız da bu konuda öğrencileri dava etmeye varan süreçler ile karşı karşıya kalmışlardı.”Sistemde 100, 200, 400, 1000 kredilik paketler üzerinde satış yapılıyor. Fiyatalandırma ise şöyle:
10 çalışma kitabı ya da 40 ders notu: 65 LİRA
4 çalışma kitabı ya da 16 ders notu: 30 LİRA
2 çalışma kitabı ya da 8 ders notu: 16 LİRA
1 çalışma kitabı ya da 4 ders notu: 9 LİRA