Derviş: Cari açık düşürülmeli

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Türkiye'nin cari açığı düşürmesi gerektiği şeklindeki görüşünü dün tekrar etti.

ANKARA - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Türkiye'nin cari açığı düşürmesi gerektiği şeklindeki görüşünü dün tekrar etti. Birleşmiş Milletler, İçişleri Bakanlığı ve Kadın Adayları Destekleme-Eğitme Derneği (KA-DER) ortaklığıyla 6 pilot ilde yürütülecek ve kadınları siyasete çağıracak projenin açılışını yapan Kemal Derviş gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Derviş, Türkiye'nin mevcut kur politikasını nasıl bulduğuna ilişkin soruya karşılık, bir iktisatçı, bir BM Kalkınma yetkilisi olarak, kur politikasının, BM'nin kalkınma konusuna yakın bir konu olduğunu belirterek, "Eskiden Türkiye'de, çok zor bir dönemde çalışmalarda bulunan bir bakan olarak da bu konuda bazı görüşlerim var" dedi. Derviş, şöyle konuştu:
"Kesinlikle istikrardan vazgeçmememiz gerekir. Ancak diğer taraftan, bugünkü kur, aşırı değerlenmiş bir YTL'yi yansıtıyor. Türk sanayicisine, üreticisine yarışmada güçlük yaratıyor. Ayrıca da, cari işlemler açığının bu boyutta olmasında büyük etkisi var. Dolayısıyla bunları çok iyi düşünüp, her ekonomik programda olduğu gibi, bunları da hesaba katarak, cari işlemler açığını bir an önce bir ölçüde azaltmak, yüzde 6'dan yüzde 3-4 gibi bir banda çekmek ve kuru da çeşitli dönemlerde çeşitli araçlarla, Türk üreticisine, Türk istihdamına yardımcı olabilecek bir düzeye çekmek bence gerekli".
Merkez Bankası başkanlığına aday olarak kimi gördüğüne ilişkin soruya Derviş, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti'nin, enflasyonun inmesinde çok büyük katkısı olduğunu, ancak Merkez Bankası başkanlığı seçimine karışamayacağını belirterek yanıt verdi. Derviş, şöyle konuştu:
"Süreyya bey olağanüstü bir Merkez Bankası Başkanı olmuştur. Yüksek enflasyonun, yüzde 10'un altına inmesi Türkiye'nin değer verdiği bir gelişme, Süreyya beyin çok büyük katkısı oldu bunda. Türkiye'deki Merkez Bankası'nın bağımsızlığı enflasyonun düşmesinde son derece önemlidir."