Derviş: Görevi istiyorum

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na aday gösterdiği Kemal Derviş, "Kararımı verdim. Görevi istiyorum. Seçilirsem milletvekiliğinden istifa edeceğim ve dört yıl siyasete ara vereceğim" dedi.
Haber: ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan'ın BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na aday gösterdiği Kemal Derviş, "Kararımı verdim. Görevi istiyorum. Seçilirsem milletvekiliğinden istifa edeceğim ve dört yıl siyasete ara vereceğim" dedi.
Dünya Bankası Başkanlığı için de adı geçen Kemal Derviş, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından BM'nin önemli bir kuruluşu olan BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığına adaylık önerisini kabul etti. Annan'ın kendisini aradığını ve karar almadan önce bir süre düşündüğünü belirten Derviş, "Dünya Bankası Başkanlığı adaylığı ciddi değildi. Bu ciddi bir öneri. Düşündüm ve kabul ettim. Bu işi istiyorum. Konu ile ilgili olarak CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'e bilgi verdim. Her ikisi de bana destek olacaklarını söylediler. Bu bir milli mesele, bunun muhalefeti, iktidarı olmaz" dedi.
Seçilmesi halinde CHP milletvekilliği görevinden istifa edeceğini belirten Derviş, BM'de üstleneceği görevin dört yıl süreceğini ve bu süre içinde tarafsız olması gerekdiğini vurgularken, "Bu görev dört yıllık bir görev. Bu süre içinde siyasete ara vereceğim" dedi. Kemal Derviş seçilmesi halinde evini de New York'a taşıyacağını belirtti.
Rakipleri de güçlü
Başlangıçta UNDP Başkanlığı için 13 aday bulunduğunu belirten Derviş, bu adayların Annan tarafından 6'ya indirildiğini söyledi. Kendisini Annan'ın aday olarak önerdiğini anımsatan Derviş, diğer adayları kimin önerdiğini bilmediğini ifade etti. Bundan sonra bir seçim süreci yaşanacağını belirten Derviş, "Önümüzde zorlu seçim süreci var. Herşeye olmuş gibi bakılmasın" dedi.
UNDP Başkanlığı yarışına, Türkiye'yi temsilen Kemal Derviş'in yanı sıra Kuveyt, İngiltere, Norveç, Hollanda ve Japon adaylar da katılıyor. BM çevrelerinin şans tanıdığı Kemal Derviş'i diğer adaylar İngiliz Lordlar Kamarası Başkanı Barones Valerie Amos, Hollandalı Ad Melkert ile Japon Kaoruiİshikawa'nın zorlayabileceği belirtildi.
Seçim süreci
UNDP'ye aday gösterilen Derviş'i, diğer beş aday ile birlikte zorlu bir seçim süreci bekliyor. 2-3 ay sürecek bu süreç şöyle: İlk önce adaylar dört-beş kişilik panellerde mülakata alınacaklar. Daha sonra BM üst düzey yöneticileri ile sohbet edecekler. En son olarak da adaylar Annan ile görüşecekler. Annan, bütün bu süreç sonunda elde ettiği izlenim ve verilen raporlar doğrultusunda adaylardan beşini eleyecek. Bir adayı da BM Genel Kurulu'nun onayına sunacak. BM Genel Kurulu'nun onayladığı aday UNDP'nin dört yıllık başkanlığını üstlenecek. 166 ülkenin temsil edildiği ve Dünya Bankası ile ortak çalışan UNDP'nin bütçesinin 10 milyarlarca dolar olduğu öğrenildi.
Kemal Derviş, bu göreve seçilmesi halinde 4 bin kişinin çalıştığı BM'nin en önemli organlarından biri olan Ekonomik Kalkınma Programı'nın patronu olarak BM'nin yoksul ülkelerin kalkınması için yaptığı yardımları yönlendiren kişi olacak.
'İmparatorluk gibi'
Derviş'in BM'nin Kalkınma Programı Başkanlığı adaylığına aday gösterilmesi CHP'de sevinçle karşılandı. Türkiye'nin yıllarca New York'ta BM Büyükelçiliği görevini yapan CHP Hatay Milletvekili emekli büyükelçi İnal Batu "Derviş'in böyle bir göreve aday gösterilmesi çok önemli bir olay" dedi. İnal Batu, Derviş'in adaylığını "Şimdiye kadar hiçbir Türk böyle bir görevin yanına bile yaklaşamadı. Seçilirse Nobel ödülü almış kadar Türkiye'ye yararı olur.
Seçileceği görev bir imparatorluk gibi" değerlendirmesini yaptı. Batu, Derviş'in seçileceği kuruluşta, BM'ye en büyük yardımı yapan Amerika'nın etkin olduğuna da dikkat çekti.