'Derviş gurur kaynağımız'

Başbakanlık Basın Merkezi, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevine seçilmiş olmasının Türkiye için gurur kaynağı olduğunu açıkladı.

ANKARA - Başbakanlık Basın Merkezi, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'in BM Kalkınma Programı Başkanlığı görevine seçilmiş olmasının Türkiye için gurur kaynağı olduğunu açıkladı. BM Genel Sekreteri'nin tercihinin, önümüzdeki günlerde BM Kalkınma Programı İcra Komitesi tarafından ele alınmasının öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin konuyu daha sonra onaylanmak üzere BM Genel Kurulu'na sunacağı ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:
"BM Genel Sekreteri'nin, bu önemli görev için birçok değerli aday arasından sayın Derviş'i tercih etmesi, Türkiye için gurur kaynağıdır. Bin Yıllık Kalkınma Hedefleri'nin hayata geçirileceği dönemde, sayın Derviş'in bu göreve seçilmiş olması, ayrıca önem taşımaktadır.
Sayın Derviş'in, uluslararası ekonomi konularındaki engin bilgi ve deneyiminin, yoksulluğun yok edilmesi ve iyi yönetişim gibi BM Kalkınma Programı'nın gündemindeki iki güncel sorunun çözümüne dikkate değer katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Kendisini kutluyor ve bu çok önemli görevinde başarı diliyoruz."
Dışişleri Bakanlığı da Derviş'i 'Türkiye'nin gurur kaynağı' ifadeleriyle kutladı. Dışişleri Sözcüsü Namık Tan, haftalık olağan basın toplantısında bir soru üzerine, "BM Genel Sekreteri'nin bu önemli görev için birçok değerli aday arasında sayın Derviş'i tercih etmesi, Türkiye için gurur kaynağıdır. Sayın Derviş'in bu göreve seçilmesi büyük bir önem taşımaktadır."