Derviş resmen UNDP başkanı

Kemal Derviş dün, BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı görevine resmen başladı. Görevi devralmasının ardından Türk gazetecilerle görüşen Kemal Derviş, ilk gününün çok yoğun ve iyi geçtiğini, heyecanlı bir örgütte çalışmaktan memnun olduğunu söyledi.

NEW YORK - Kemal Derviş dün, BM Kalkınma Programı (UNDP) başkanlığı görevine resmen başladı. Görevi devralmasının ardından Türk gazetecilerle görüşen Kemal Derviş, ilk gününün çok yoğun ve iyi geçtiğini, heyecanlı bir örgütte çalışmaktan memnun olduğunu söyledi.
Başkanlığın kendisi için yeni bir görev olduğunu, ancak bir iktisatçı olarak yine bildiği konularla ilgileneceğini dile getiren Derviş, "Bu kadar kalabalık bir örgütün yöneticiliğini üstlenmek beni sorumlu kılıyor" dedi. UNDP'nin son iki yılda, 'Binyıl Hedefleri Projesi'nin de etkisiyle daha fazla tanındığı ve destek gördüğünü kaydeden Derviş, tüm eleştirilere rağmen BM devreye girmeden sorunların çözülemediğini hatırlattı. Gelişmekte olan ülkelerde demokratik yönetimi ve aşırı yoksulluğu ortadan kaldırmak için çaba harcayan bağımsız fona sahip UNDP'nin, yıllık bütçesi 3 milyar dolar.