Derviş: Tarih tekerrür etmez

BM'deki yeni görevi için "Zor yarışı Türkiye kazandı diye bakmalı" diyen Kemal Derviş, olası krize dair sorular üzerine, "Tarih tekerrür etmiyor" dedi.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi
İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na seçilen Kemal Derviş, Türkiye'de tekrar kriz olmayacağını söyledi. Derviş, "Kriz olursa ve çağırırlarsa tekrar gelir misiniz?" sorusuna ise "Tarih tekerrür etmez" yanıtını verdi. Forum İstanbul 2005 kapsamında düzenlenen ve başkanılığını Radikal Gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'in yaptığı 'Türkiye'nin AB uyeliği ve Rekabetçi Küresel Bilgi Toplumunun Kurulması' konulu panele katılan Derviş, "2001 krizi, bir kitap (Anayasa kitapçığı) fırlatma krizi değildir" dedi.
Derviş şunları söyledi: "O andaki Merkez Bankası'nın bir hareketi veya o andaki bir kur politikasındaki hata da değildir. 2001 krizi, maalesef 1990'lı yılların getirdiği süreçte hazırlanmıştır. Bunu görmemizde çok büyük yarar var. Çünkü bunu düzeltmek için bunun bilincinde olmak lazım. Kapsamlı bir çalışma şunu gösterdi ki, gelişmişlik düzeyinde 88'inci sıradayız. 1990'lı yıllar yanlış ekonomik sosyal politikalar, aşırı kısa vadeli siyaset yüzünden Türkiye için kaybedilmiş yıllar oldu. 2001 Şubat'ta olmayabilirdi. Martta olurdu, mayıs'ta olurdu ama mutlaka olacaktı. Çünkü Türkiye, maalesef yapısal değişimi yapamadı. Çok kısa vadeli bir perspektif ve kısa vadeli çekişme içerisinde bir 10 yılı kaybetti."
'AB'ye direnç var'
Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine işaret eden Derviş, "AB'nin kendisi çok büyük bir evrim içinde. Biz şu anda bazen yürüyen, bazen aksayan trene binmek istiyoruz ama bu yapıya kesinlikle katılmamız lazım" dedi. AB'de büyük bir direnç bulunduğuna da dikkati çeken Derviş, AB'nin aslında Türkiye-AB arasında gelişen süreç olmadığını, bunun AB ile Türkiye içindeki ilerici, çağdaş, dini ve kültürel anlamda bağnaz olmayan kesimlerin dayanışma içerisinde yürütmesi gereken mücadele olduğunu söyledi.
Derviş, "Yani bu ilerici, dayanışmacı, sosyal açıdan geliri yükseltmek isteyenlerle, bunun karşısında tutucu ve değişime karşı olan güçler arasında geçecektir. Bu mücadeleyi de bütün AB'deki değişimci güçlerle tutucu güçler arasındaki mücadele olarak algılamak lazım" dedi.
Avrupa Birliği yolunda karşılaşılacak temel zorluğun ekonomik olacağına işaret eden Derviş, Türkiye'nin önümüzdeki 5-6 yıl içinde yüzde 7-8 ortalama büyüme tutturması, işsizlik sorununu çözmesi, istihdamı artırması, iş sahası açan ve teknoloji getiren gerçek yatırımcı için olumlu ortam yaratması halinde Avrupa'da dinamik ve bütün sorunlarını çözen ülke olarak görüleceğini vurguladı. Forum İstanbul 2005 Yürütme Kurulu Başkanı Yavuz Canevi toplantı sonunda, Kemal Derviş'e, ulusal onuru uluslararası boyuta taşıyanlara yönelik ilk "Forum İstanbul Ulusal Onur Ödülü" verildi.
Catherine Derviş bavul hazırlıyor
UNDP Başkanı Kemal Derviş, UNDP başkanlığının uluslararası kamu görevi olduğunu belirterek, "Kolay bir yarış olmadı. Bu yarışı Türkiye kazandı diye algılamak gerekiyor" dedi. Derviş, gazetecilerin başkanlık yarışına yönelik soruları üzerine şöyle konuştu: "Kolay bir yarış olmadı. Japonya'sı, İngiltere'si, Norveç'i... Bu yarışı Türkiye kazandı diye algılamak gerekiyor. Fazla hazırlık yoktu. Çok ani oldu. Sıkı çalıştık. Dışişleri Bakanlığı mensuplarıyla çok yakın dayanışma içinde çalıştık. Türkiye'nin desteğinin olması çok önemli. Türkiye için de güzel bir şey olacağını hissettirmek hem bana mutluluk ve güç verdi hem de oradaki yarışı kazanmamda büyük katkıda bulundu. Türkiye'nin desteği olmasaydı bu yarışı kazanamazdım."
'Adil bir dünya için çalışmalıyız'
Derviş, yeni görevi dolayısıyla, gelişmekte olan ülkelerden kendisine ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a çok sayıda dostluk ve destek mesajı geldiğini kaydederek, "Daha adil bir dünya için çalışmamız lazım" dedi.
Derviş, 'Eşiniz nasıl karşıladı?' sorusuna, "Eşim şu anda harıl harıl öğrencilerle sömestr bitirmeye çalışıyor. 'Her dört yılda bir bavul mu hazırlayacağız' diye biraz şikâyetçi. O da tabii bana yardımcı olmaya çalışacak. İnşallah oralarda da çalışacak güzel bir üniversite bulur" yanıtını verdi.
CHP'deki görevine ilişkin soru üzerine Derviş, "Ayrılmak diye bir niyetim de yok. Vatandaşlık hakkım duruyor tabii. Bu noktadan sonra aktif politika yapamam. CHP'li arkadaşlarla dostluk içinde olmaya devam edeceğim" diye konuştu. Derviş, UNDP Başkanlığı için Başbakan Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Arınç ve CHP lideri Deniz Baykal'dan ciddi destek aldığını söyledi.
'AB'ye kadınsız girilmez'
Forum İstanbul paneline katılan UNDP Başkanı Kemal Derviş, kadınların siyasetteki yerine ilişkin bir soru üzerine TBMM'deki kadın milletvekili sayısını hatırlatarak, "Bu durumda kesinlikle AB'ye bir giriş olmaz" diye yanıtladı. Kabinede tek bir kadın bakan bulunduğunu ve TBMM'deki kadın milletvekili oranının yüzde 4 olduğunu hatırlatan Derviş şöyle konuştu: "Bu durumda kesinlikle AB'ye bir giriş olmaz. Bunun farkında olalım ve bir an önce somut adımlar atalım. Yani üç ayaklı masa gibi olur. İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero başa geldiğinde kabinenin yarısını kadın bakan atadı. Bizim böyle cesur adımlara ihtiyacımız var."