Derviş UNDP yolcusu

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı için Kemal Derviş'i önerdi. Annan'ın sözcüsü Fred Eckhard...

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı için Kemal Derviş'i önerdi. Annan'ın sözcüsü Fred Eckhard, Genel Sekreter tarafından belirlenen kısa aday listesinde adı yer alan Derviş'le birlikte diğer adayların BM üst düzey yöneticilerinden oluşan bir seçici heyet tarafından birkaç hafta içinde mülakata alınacağını söyledi.
BM'ye üye 191 ülkenin hükümetlerine Genel Sekreter Annan'ın birer mektup göndererek UNDP Başkanlığı'na aday göstermelerini istediğini belirten sözcü, 'Annan'ın 24 Ocak 2005 yılında BM'ye üye ülkelere gönderdiği mektuba 10 Mart'a kadar yanıt verilmesi gerekiyordu. Süre bittiğinde 13 ülkeden aday gösterildiği ortaya çıktı. Eckhard, ilk elemeden sonra altıya inen adayların Kuveyt, İngiltere, Türkiye, Japonya, Norveç ve Hollanda'dan olduğunu söyledi. Eckhard, seçilecek adayın Annan'a bildirileceğini, adayla nihai mülakatın da Annan tarafından yapılacağını ifade etti.
Japon İshikawa zorlayacak
İngiltere'nin adayının Lordlar Kamarası Başkanı Barones Valerie Amos olduğu belirtilirken, adaylar içerisinde Derviş gibi Dünya Bankası'nda daha önce çalımış olan Hollanda'nın adayı Ad Melkert bulunuyor. Barones
Amos'a, BMKP Başkanlığı'ndan ayrılan Marc Malloch Brown'un destek verdiğine dikkat çekiliyor. Kemal Derviş'i en fazla, ekonomik gücünden dolayı Japonya'nın adayı olan Kaoru İshikawa'nın zorlayacağı tahmin ediliyor. 166 ülkenin temsil edildiği UNDP Dünya Bankası'yla ortak çalışıyor.
BM'ye yakın çevreler ise Derviş'in şansının büyük olduğunu ifade ediyor. CHP İstanbul Milletvekili Kemal Derviş ise UNDP Başkanlığı için kendisini herhangi bir ülkenin aday göstermesinin söz konusu olmadığını belirtti. Kemal Derviş, "Adayları bilmiyorum ama beni doğrudan BM Genel Sekreterliği aday gösterdi" diye konuştu.
Gül'den Derviş'e destek
Öte yandan Annan'ın UNDP'nin başına atamak istediği Kemal Derviş'e Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'den övgü geldi. Gül, Derviş'in Dünya Bankası'ndaki görevi sırasında, kalkınmaya muhtaç bölgelerde önemli çalışmaları olan iyi bir ekonomist olduğunu belirterek, "Derviş'i biz de destekliyoruz" dedi. Gül, böyle önemli bir göreve bir Türk'ün gelmesinin kendilerini memnun edeceğini, kaydetti.