Derviş'ten cari açık uyarısı

Türkiye'nin döviz cinsi borcunu azaltmasını yerinde bulan UNDP Başkanı Derviş'in bir de uyarısı var: "Borç yükü yüksek olup, cari açığa da sahip ülkeler kırılganlığa daha açık."

SİNGAPUR - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Türkiye gibi yüksek borç yükü yanında yüksek cari açığa da sahip olan ülkelerin, kırılganlığa daha açık olduklarını belirtirken, cari açık uyarısında bulundu.
Türkiye'nin son dönemde döviz cinsinden borcunu azaltarak kırılganlığın bir boyutunu hafiflettiğine işaret eden Derviş, "Bu, çok doğru bir politika" dedi. IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için Singapur'a gelen Kemal Derviş, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Derviş, yaz başındaki dalgalanmayı değerlendirirken, küresel ekonomide faizlerin artması ve likitidenin azalması sonucu, Türkiye dahil birçok ülkenin sallandığını ve bu sallantının kısa sürdüğünü hatırlattı. Bu sallantıdan Türkiye gibi ülkelerin de etkilendiğini anımsatan Derviş, ABD Doları'nın birden değer kaybetmesi ve ABD'de faizlerin yükselmeye başlaması durumunda, yükselen piyasa ülkelerinin yeniden zorda kalabileceklerini kaydetti.
'ABD faizi yükselecek'
ABD faizlerinin, şu anda olmasa bile yükselme olasılığı bulunduğunu belirten Kemal Derviş, bu çerçevede yükselen piyasa ülkelerinin gerekli tedbirleri alması gerektiğini ifade etti. Dünya Bankası ve IMF'nin, ülkelere gelecekteki sallantı ihtimaline karşı dikkatli olarak tedbir almaları tavsiyesinde bulunduğunu belirten Derviş, sözlerine şöyle devam etti: "Ancak şu aşamada ABD ekonomisinde bir yavaşlama süreci başladığı için, yakın zamanda ciddi bir faiz artışını öngörmek doğru olmaz. Ancak böyle bir olasılık şimdi olmasa bile mutlaka var. Türkiye son dönemde döviz cinsinden borcunu azaltarak kırılganlığın bir boyutunu hafifletti. Bu, çok doğru bir politika. Ancak bu kadar yüksek bir cari açığın sürdürülmesi, her zaman bir kırılganlık yaratıyor. Bu nedenle cari açığın zaman içinde azaltılarak sürdürülebilir bir düzeye gelmesini diliyorum. Cari açık tamamen kapansın istemiyorum, hiç kuşkusuz Türkiye sermaye ithal eden bir ülke olmalı. İstihdam ve büyüme açısından yabancı sermayenin gelmesi ve bu cari açığın finansmanı doğal bir şey ama (cari açığı) azaltmakta da fayda var, bunu gönlümden istiyorum."
'İthalat yapısı daha sağlıklı'
Cari açığın, gayrisafi milli hasılanın yüzde 3-4'ünün üstünde olduğu zamanlarda her zaman sıkıcı olaylara tanık olunabileceğini ifade eden Derviş, onun için cari açığın çeşitli önlemlerle aşağı çekilmesinin önemli olduğunu belirtti. Cari açıkta ithalatın kompozisyonunun da önemli olduğunun altını çizen Derviş, "Burada ithalatın kompozisyonu da önemli. Yatırım malları ithal edildiği zaman üretimi artırıyorsunuz. Türkiye'nin ithalat yapısı da daha çok ara ve yatırım malı içerdiği için daha sağlıklı bir yapıda diyebiliriz" dedi.
'Türkiye üyeliği hak etti'
Derviş, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyeliği çabaları konusunda ise Türkiye'nin bunu hak ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Türkiye, çok önemli bir ülke. Şimdi IMF'deki kota artışı da dikkate alındığında, uluslararası örgütlerde önemi, ağırlığı artan ayrıca birçok konuda Birleşmiş Milletler'e yardımcı olmuş, katkıda bulunmuş bir ülke. Bu nedenle Türkiye'nin Güvenlik Konseyi'ne girmesi son derece doğal karşılanmalıdır."
Kemal Derviş, ekim ayında Türkiye'yi ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi.