Deutsche Bank, Doğan TV'ye yüzde 20 ile ortak

Deutsche Bank A.G., tamamı Doğan Yayın Holding'e (DYH) ait Doğan TV'nin hisselerinin yüzde 19.99'unu 150 milyon dolara satın aldı.

İSTANBUL - Deutsche Bank A.G., tamamı Doğan Yayın Holding'e (DYH) ait Doğan TV'nin hisselerinin yüzde 19.99'unu 150 milyon dolara satın aldı. Deutsche Bank A.G. ve Doğan Yayın Holding A.Ş. arasında, Doğan TV Radyo Yayıncılık A.Ş. hisselerinin satışına yönelik yürütülen görüşmelerin dün tamamlandığı açıklandı. Deutsche Bank Avrupa Global Piyasalar Başkanı Ivor Dunbar, "DYH ile yapılan anlaşma, Türkiye'ye artan güvenimizin en iyi göstergesi" dedi. DYH İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise grubun, TV-radyo yayıncılığında da coğrafi olarak farklı bölgelere yatırım yapan ilk Türk medya kuruluşu olmak istediğini söyledi. Deutsche Bank ve DYH arasında görüşmelerin başladığı daha önce İMKB'ye 14 Nisan 2005'te bildirilmişti.
'Çok memnunuz'
Dün yapılan açıklamada ise Deutsche Bank'ın Doğan Yayın Holding ile uzun süredir devam eden işbirliğinin bir parçası olarak, tamamı DYH'ye ait olan Doğan TV'nin yüzde 19.99 hissesini 150 milyon ABD Doları karşılığında satın aldığı duyuruldu. Şirketin yedi kişilik yönetim kurulunun bir üyesi bundan böyle Deutsche Bank tarafından atanacak.
Deutsche Bank Avrupa Global Piyasalar Başkanı Ivor Dunbar, "Doğan Yayın Holding gibi başarılı, finansal performansı ve güçlü yönetimi olan bir gruba yatırım yapmaktan ötürü çok memnunuz" dedi. Ivor Dunbar, ortaklığa ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Deutsche Bank'ın Türkiye'de bankacılık lisansı alması ve Bender Menkul Kıymetler'in satın alınması ve son olarak Doğan Yayın Holding ile yapılan anlaşma, yüksek büyüme potansiyeli taşıyan Türkiye'ye artan güvenimizin en iyi göstergesidir" sözlerine yer verdi. Ivon Dunbar, "DYH ile yaptığımız ortaklığın ve yatırımın önümüzdeki dönem heyecan verici açılımları olacaktır" dedi.
Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise bu ortaklığın Deutsche Bank'ın Türkiye ve DYH'ye olan güveninin bir göstergesi niteliğinde olduğunu söyledi. Yalçındağ, DYH'nin operasyonel ve finansal sonuçlarındaki başarısı kadar, kurumsal yönetim anlayışındaki istikrarlı çizgisiyle, özellikle kurumsal yatırımcıların uzun vadeli yatırım portföylerinde önemli bir yeri olduğunu belirtti. Yalçındağ, "Deutsche Bank ortaklığı, uluslararası ve finansal bilgi birikimizi ve deneyimimizi bir kat daha arttıracak" dedi.
'Paylaşmacıyız'
"Bu ortaklık, Türkiye'nin ve Doğan Yayın Holding'in büyüme potansiyeline yönelik inancımızı bir kat daha artırıyor" diyen Yalçındağ, şöyle devam etti: "Yabancı ortaklıkların olumlu katkılarına inancımızı ve büyüme stratejimizdeki paylaşmacı tutumumuzu, 1996 yılından bu yana yaptığımız DYH-Egmont (Danimarka) işbirliği ile Doğan-Egmont çocuk dergileri yayıncılığı, DYH-Burda (Almanya) işbirliği ile DBR Dergi Yayıncılığı, Doğan TV-Time Warner (Amerika Birleşik Devletleri) işbirliği ile CNN Türk gibi girişimlerle sürdürdük. Deutsche Bank anlaşmasıyla bunlara bir yenisini eklemekten mutluluk duyuyoruz."
'Radyo ve TV'de farklı bölgelere yatırım yapmak istiyoruz'
Doğan Yayın Holding İcra Kurulu Başkanı Yalçındağ, Doğan TV'nin yüzde 20 hissesinin satışı ile birlikte, Deutsche Bank ile ilişkilerde yeni bir döneme girildiğine işaret etti. Yalçındağ, "Grubun orta vadeli stratejilerinden biri de, diğer işkollarında da planlandığı gibi TV-radyo yayıncılığında da coğrafi olarak farklı bölgelere yatırım yapan ilk Türk medya kuruluşu olmak" dedi.
Doğan TV çatısı altında neler var?
Doğan TV, Kanal D ve CNN Türk'ten oluşan iki ulusal kanal ve Dream TV Müzik Kanalı'nın içinde bulunduğu dört kablolu TV ile üç radyo kanalı ve prodüksiyon şirketi ANS Production'ı içeriyor. Doğan TV, Türkiye toplam TV-Radyo reklam pazarında yüzde 29 pazar payı ile de lider konumda.