Dev firmalar geliyor: İsveç'ten yatırım atağı

İsveç Kralı Gustaf ile Kraliçe Silvia'nın Ankara ziyareti başladı. 50 kişilik işadamları heyetinin ilk hedefi İsveç'ten gelen turist sayısını 1 milyona çıkarmak. Ericsson, Telia Sonera ve Volvo, Ortadoğu ve Orta Asya'ya Türkiye üzerinden açılacak.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - İsveç Kralı Carl Gustaf ile Kraliçe Silvia, İsveçli işadamlarının Türkiye merkezli yeni bir yatırım atağını da başlattı. Ankara ve İstanbul'da dev işbirliği projelerine imza atacak olan Ericsson, TeliaSonera ve Volvo'nun yöneticilerinin de aralarında bulunduğu işadamları, Ortadoğu ve Orta Asya'ya ilişkin projelerini de Türkiye ile paylaşacak. Türkiye'ye yılda 1 milyon İsveçli turist göndermeyi hedefleyen işadamlarının çantasında Türkiye'de sağlık yatırımlarını genişletmeye dönük projeler de var.
'Türk-İsveç İşbirliği Programı', İsveç işadamlarının Türkiye'ye 50 kişilik grupla yaptıkları çıkarma ile yeni bir boyut kazanıyor. İşadamları özellikle Türkiye'de turizm ve sağlık geliyor.
1 milyon turist
Bu kapsamda ilk hedef, 400 bin olan İsveçli turist sayısının 1 milyona çıkarılması oldu. Dışişleri, Kültür ve Turizm bakanlıkları arasında çalışmalar başladı. İsveç, aile hekimliği konusunda da Türkiye ile deneyimlerini ortak projelerle paylaşacak. Türkiye'deki İsveçli işadamları Türkiye üzerinden Ortadoğu ve Orta Asya'daki iş olanaklarını da araştıracak. Heyetin asıl çıkarması, yarın İstanbul'da 'iyi yönetim ve sürdürülebilir büyüme' anlamına gelen 'GOOD Programı' kapsamında düzenlenen panele katılmak olacak. GOOD Programı, Türkiye'de iyi kurumsal yönetim ve sürdürülebilir büyüme konusunda yapılan en geniş kapsamlı programlardan biri olması açısından önemli.
Türkiye'de TeliaSonera'nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen GOOD Programı sponsorları arasında Alarko, Fortis, Denizbank, Doğuş Otomotiv-Scania, Ericsson, IKEA Trading, Tetra Pak, ABB ve Atlas Copco yer alıyor.
145 milyar dolarlık cirolu devlerle buluşma
İsveçli işadamlarına TÜSİAD'ın İsveç'teki muadil kuruluşu İsveç İşadamları Konfederasyonu Başkanı Ericsson Başkanı Michael Treschow başkanlık ediyor. Heyetteki yönetici ve işadamları şunlar:
İsveç Ticaret Konseyi Başkanı Ulf Berg, Telia Sonera Başkanı Anders Igel, Volvo Kıdemli Başkan Yardımcısı Stefan Johnson, SAAB Kıdemli Başkan Yardımcısı Per Johnsson, ABB Güç Teknolojileri Başkanı Per Haugland, Elektrolux Küçük Aygıtlar ve Zemin Bakımı Bölüm Başkanı Magnus Yngen, Ericsson Microwave Systems Ortadoğu, Pakistan, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkan Yardımcısı Per-Erik Pettersson, Autoliv Inc. Başkanı Last Westerberg, Fritidsresor Başkan ve Üst Yöneticisi Johan Lundgren, SKF Kıdemli Başkan Yardımcısı Lars Malmer ile Elekta AB Başkan ve Yöneticisi Tomas Puusepp yer alacak. Firmalar, toplam 145 milyar doların üzerinde ciroya sahip.
Kraliyetin ilk ziyareti
İsveç Kralı 16. Carl Gustaf ile Kraliçe Silvia, İsveç kraliyetinden Türkiye'ye ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi. Ankara'daki temaslarına Atatürk'ün kabrine çelenk koyarak başlayan kral ve kraliçe, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Semra Sezer çifti tarafından Çankaya Köşkü'nde ağırlandı.
Hayatını engelli çocuklara adadığı için 'yardım meleği' olarak bilinen Kraliçe Silvia, ODTÜ'de engelli çocukların oyun oynamasını kolaylaştıracak yeni bilgisayar programıyla ilgili atölye çalışmasını gezdi. Kral ve Kraliçe'ye, Anıtkabir ziyareti sırasında Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi'nin kataloğu, Atatürk madalyonu ve İsveç Kralı Adolf
6. Gustaf'ın 1934'teki ziyareti sırasında Atatürk'e armağan ettiği fotoğraf ve altın vazo hediye edildi.