'Devalüasyon kelimesi hata olur'

Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, 'mali piyasalardaki son hareketlilikte dış faktörlerin iç faktörlerden daha etkin olduğunu' söyledi.

BALİ ADASI - Devlet Bakanı ve başmüzakereci Ali Babacan, 'mali piyasalardaki son hareketlilikte dış faktörlerin iç faktörlerden daha etkin olduğunu' söyledi. Babacan, uygulanan ekonomik programın güçlü olduğunu ve bu programı aynı kararlılıkla devam ettireceklerini belirtti.
'Etkisi sınırlı kalacaktır'
Babacan, "Son üç buçuk yıldır içeride ve dışarıda meydana gelen pek çok gelişmenin ekonomimiz üzerinde etkisi nasıl sınırlı kaldıysa, bundan sonraki gelişmelerin etkisi de sınırlı kalacaktır" diye konuştu.
Türkiye ekonomisinin içeride ve dışarıda yaşanabilecek pek çok gelişmeye karşı çok daha korunaklı bir yapıya kavuştuğunu vurgulayan Babacan, şunları kaydetti: "Burada son dalgalanmalar için kriz, devalüasyon gibi kelimeleri pervasızca kullananları da uyarmak istiyorum. Serbest kur rejiminde devalüasyon kelimesini kullanmak teknik bir hatadır. Serbest kur rejiminde para değer kazanır ya da kaybeder. Bunu sık sık tekrarlamamız gerekiyor herhalde. Öte yandan hükümetimizi başarısız göstermek adına piyasalardaki gelişmelerin gerçek boyutlarını aşarak işlenmesini de doğru bulmuyorum. Üç buçuk yılda ekonomide elde ettiğimiz başarıdan kazanan Türkiye olmuştur. Bu kazanımların kaybedilmesi, fırsatların kaçması da yine Türkiye'yi üzecektir. Biz hükümet olarak bu fırsatların heba edilmesine asla izin vermeyeceğiz, fırsat vermeyeceğiz."
Ali Babacan, enflasyonda da hedeflere ulaşılacağını söyledi.