Devalüasyon yöneticiyi 10'uncu sıraya indirdi

Danışmanlık şirketi Hay Group'un 29 ülkede yaptığı ve Türk yöneticilerinin dünyada en çok kazanan yöneticiler olduğunu gösteren araştırmasının 'devalüasyondan' önce, 2005 sonunda yapıldığı hatırlatıldı.

İSTANBUL - Danışmanlık şirketi Hay Group'un 29 ülkede yaptığı ve Türk yöneticilerinin dünyada en çok kazanan yöneticiler olduğunu gösteren araştırmasının 'devalüasyondan' önce, 2005 sonunda yapıldığı hatırlatıldı. Hay Group Türkiye Ücret Araştırmaları Müdürü Burak Bakkaloğlu, araştırmanın primler, vergiler ve yaşam maliyet endeksi göz önünde bulundurularak hesaplandığını geçen ay meydana gelen devalüasyonun ardından Türkiye'nin 10'uncu sıraya gerilediğini kaydetti. Hay Group Türkiye Ücret Araştırmaları Müdürü Bakkaloğlu, bir sonraki artış döneminde şirketlerin bu kaybı giderecek şekilde ücret düzenlemesi yapmaları durumunda şimdiki resmin değişeceğine dikkat çekti.
Burak Bakkaloğlu, bu verilerin toplandığı referans döneminde avronun 1.66 YTL olduğunu, şimdi ise değerinin 1.98 civarında seyrettiğini belirterek, bu durum düşünüldüğünde Türkiye'deki üst düzey yöneticilerin bu listedeki konumlarının 10'uncu sıralara kadar gerileyeceğini anlattı. Burak Bakkaloğlu, yönetici ücretlerine bakarken sadece yıllık baz maaş ve primlere değil yurtdışında yönetici ücret paketlerinde son derece önemli yeri olan hisse senedi opsiyonu gibi uzun vadeli teşviklere ve yan menfaatlara de bakılması gerektiğinin önemini de ayrıca vurguladı.