Deva'ya yeni patron geldi

Türkiye ilaç sektörünün en büyük 10 şirketi arasında yer alan Deva Holding A.Ş.'nin iştirakleri olan Depa İlaç Aktif Maddeleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş., Carlo Erba İlaç Sanayi ve...

İSTANBUL - Türkiye ilaç sektörünün en büyük 10 şirketi arasında yer alan Deva Holding A.Ş.'nin iştirakleri olan Depa İlaç Aktif Maddeleri Sanayi ve Pazarlama A.Ş., Carlo Erba İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş., Detaş Ambalaj ve Kimya Sanayi A.Ş., Sayat Sağlık Yatırımları ve Ticaret A.Ş. ve Evma Ev İhtiyaç Maddeleri Sanayi A.Ş. ile dünyanın önde gelen girişim sermayesi şirketlerinden Advent International'a ait Advent Pharma arasında, Deva Holding'in yüzde 47.39'luk hissesinin satışına ilişkin 'hisse devir sözleşmesi' imzalandı.
İmzalanan anlaşmaya göre, Advent Pharma, devralacağı her 1000 hisse başına 10.01 YTL bedel üzerinden toplam 228 milyon YTL ödeyecek.
Hisse devrinin tamamlanmasının ardından, devredilen hisselerin dışındaki halka açık C grubu hisseler için, SPK onayının alınması koşuluyla, her 1000 hisse başına 10.01 YTL bedel üzerinden çağrı yapılması planlanıyor. Bu çağrı fiyatına göre, Deva Holding'in iştirakleri bünyesinde ve tedavülde bulunan bütün C grubu hisselerinin toplam değeri yaklaşık 480 milyon YTL olarak gerçekleşiyor.
Advent Pharma ayrıca, satın aldığı halka açık C tipi hisselerin yanı sıra, imtiyazlı hisselerin yüzde 51'lik bölümüne karşılık gelen 26'şar adet A ve B tipi imtiyazlı hisseyi de satın almak için farklı bir anlaşma imzaladı.
Advent International'ın 2002'den bu yana, Türkiye'deki stratejik ortağı Turkven Private Equity ile birlikte Türkiye'de yatırımlarını sürdürdüğünü belirten Advent International yöneticisi Istvan Szoke, "Deva'ya yaptığımız yatırım, bugüne kadar Türkiye'de gerçekleştirdiğimiz en büyük yatırım. Bu ortaklıkla Deva yönetimiyle birlikte, şirketin gelecekteki başarılarına katkıda bulunacak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz" dedi.
Deva Holding Genel Koordinatörü Ruhi Mert ise "Yaptığımız anlaşmayla şirketimizin büyüme planlarını, dünya çapında kendini kanıtlamış, kurumsal bir yatırımcıyla desteklemiş oluyoruz" diye konuştu.
10 milyar doları yönetiyor
Deva'yı satın alan Advent Pharma'nın ana şirketi Advent International, 1994 yılında kurulan ve bugün dünya çapında 10 milyar dolarlık bir sermayeyi yöneten yatırım şirketi. Türkiye, Advent International'ı, iki yıl önce Bulgar Telecom ihalesinde tanıdı.
İhalede Koç Holding-Türk Telekom konsorsiyumunun rakibi olan Advent, yarışmadan galibiyetle çıktı ve Bulgar Telekom'un yüzde 65 hissesinin sahibi oldu. Advent International'ın Türkiye'deki bir diğer yatırımı da unlu mamuller üreticisi Uno. Advent International, uluslararası birçok girişimcilik ödülüne de sahip.