Devler Gima için kapıştı

Gima ve Endi için Migros'la görüşen Özyeğin, çoğunluk hisselerini CarrefourSa'ya 120.36 milyon dolara sattı. Koç Holding'in açıklamasında Özyeğin eleştirildi: "Bu davranışı iş etiği açısından yadırgadık."

İSTANBUL - Gima ve Endi'yi Koç Holding'e satmaya hazırlanan Fiba Grubu'nun patronu Hüsnü Özyeğin, üç gün önce CarrefourSa'dan gelen sürpriz teklifi kabul ederek iki şirketteki çoğunluk hisselerini CarrefourSa'ya sattı. CarrefourSa Endi için 12.5 milyon dolar, Gima'nın yüzde 60.178 hissesi içinse 120.36 milyon dolar olmak üzere toplam 132.86 milyon dolar ödemede bulunacak.
Buna göre 100 trilyon lira sermayesi bulunan Gima'nın tamamı için belirlenen fiyat 200 milyon dolar (yaklaşık 276 trilyon TL) oldu. Gima'nın halen borsadaki işlem fiyatına göre piyasa değeri ise yaklaşık 178.3 milyon dolar (246 trilyon lira) düzeyinde bulunuyor.
'Liderliği yakaladık'
CNBC-e'de satın almaya ilişkin soruları yanıtlayan Sabancı Holding Gıda ve Perakendecilik Grubu Başkanı Haluk Dinçer, "Gima'nın yüzde 60 hissesi için 120 milyon dolar, Endi hisseleri içinse 12.5 milyon dolar üzerinden anlaştık. Toplam hisse devir bedeli 132.5 milyon dolar olarak belirlendi. CarrefourSa olarak organize perakende sektöründe hedefimiz lider olmaktı, bugün bunu yakalamış oluyoruz" diye konuştu.
Yaklaşık 2-3 ay önce Fiba Grubu'ndan Gima ve Endi hisselerini satın almak için görüşmelere başlayan Koç Grubu 22 Nisan'da borsaya en geç bir ay içinde satın alma konusunda görüşmelerin sonuçlanabileceğini, genel hatlar üzerinde anlaşma sağlandığını duyurmuştu. Edinilen bilgiye göre, Fiba Grubu'nun Gima ve Endi için Koç Holding'den istediği ilk fiyat 240 milyon dolardı. Çetin pazarlıkların ardından 200 milyon dolar üzerinden anlaşma sağlayan iki grup hemen ardından 22 Nisan'da kamuoyuna açıklamada bulundu.
Ancak edinilen bilgiye göre satın alma görüşmeleri Fiba Grubu'nun beklediği hıza bir türlü ulaşamadı. Bu arada geçen hafta cumartesi günü, yani 30 Nisan'da öteden beri Gima'yı yakından takip eden CarrefourSa'dan sürpriz bir teklif geldi. Fiba Grubu gelen teklifi hafta sonu değerlendirerek üç gün gibi kısa bir sürede Endi ve Gima'daki hisselerini CarrefourSa'ya satmaya karar aldı.
Hedef turizm ve inşaat
Sürpriz teklife kısa sürede yanıt veren Fiba Grubu'nun perakendecilik sektöründen bir süredir çıkmak istediği biliniyordu. Kısa süre önce Swissotel'i satın alarak yine sürpriz biçimde turizm sektörüne giren Fiba Holding'in önümüzdeki dönemde bu sektörde yeni yatırımlar yapmayı planladığını söyleyen gruba yakın kaynaklar, bunun dışında Fiba Kent projesiyle atağa kalktıkları inşaat sektöründe de yeni yatırımların gündeme geleceğini vurguladı. Gima ve Endi satışından elde edilen gelirin özellikle bu iki sektördeki yeni yatırımlarda kullanılacağı öğrenildi.
Sabancı Holding ve Gima açıklamalarına göre, CarrefourSa Gima'nın yüzde 60.178 hissesini Fiba Grubu şirketlerinden 120.36 milyon dolara almak üzere anlaştı.
Ancak yüzde 50.178'lik pay için 100.36 milyon dolar olarak tespit edilen bedel, 31 Aralık 2004 tarihli bilançolara göre hesaplandığı için, yapılacak mali ve hukuki inceleme sonucu kesin fiyat hisse devir tarihinde ortaya çıkacak. Bu arada yine sözleşmeye göre; iştirakler arasında yer alan Fina Holding'e ait olan ve ve sermayenin yüzde 10'una tekabül eden 10 trilyon TL nominal değerdeki 10 milyar adet İMKB'de dolaşımda bulunmayan Gima hissesi ise CarrefourSa'ya dün itibarıyla toplam 20 milyon dolara aracı kurum kullanmaksızın devredildi.
Küçüklere çağrı
Bu arada yüzde 60'ı Fransız süpermarket devi Carrefour, yüzde 40 hissesi Sabancı Grubu'na ait CarrefourSa Gima'daki kalan hisseler için küçük yatırımcılara çağrıda bulunacak. Carrefour'un Paris'ten yaptığı açıklamada, Gima'daki kalan hisseler için çağrı yapacağı duyurulurken, Gima ise, satış sözleşmesinde çağrı muafiyeti hükmü bulunmadığını vurguladı.
CarrefourSa Gima ile devleşecek
1996 yılında Fiba Holding'e katılan Gima geçen yılı 23.7 milyon YTL zararla kapattı. Mağaza büyüklüğüne göre üçüncü sırada yer alan Gima, 520 milyon dolar (702 trilyon YTL) cirosu ile sektörde yedinci sırada.
Gima'nın, halen 31 ilde 81 mağazası ve Romanya'da alışveriş merkezi bulunuyor. 1999 yılında Fiba Grubu'na katılan Endi ise 4 ilde toplam 50 mağazası ile hizmet veriyor.
Türkiye mağaza büyüklüğüne göre ikinci sırada bulunan Carrefour 1993'te İçerenköy'deki ilk mağazasını açtı.
1996'da Sabancı Grubu ile işbirliği yaparak CarrefourSa adını alan hipermarket zinciri, bugün 12 büyük alışveriş merkezine sahip. 2008'e kadar altı hipermarket daha açmayı planlayan CarrefourSA'nın 2004 yılı cirosu 650 milyon avro civarında.
Koç'tan yaylım ateşi
Satın almaya hazırlandıkları Gima'nın kendilerine haber verilmeden CarfourSa'ya satışı karşısında dün Koç Holding'den yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi: "22 Nisan'daki açıklamamız çerçevesinde Koç Holding ve Migros'un Gima ve Endi'yi satın almasına yönelik Fiba Holding ile görüşmelere başlanmıştır. Bu görüşmede fiyat da dahil her konuda mutabakata varılmasına ve imza aşamasına gelinmesine rağmen, Fiba'nın tarafımıza haber dahi vermeden başka bir şirket ile anlaşmaya vardığı Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı'nca şirket yetkililerimize duyurulmuştur. Bu gelişme neticesinde Koç Holding ve Migros, iş etiği açısından yadırgadığımız bu davranışı kamuoyuna bildirme gereği duymuştur. Migros organize perakende sektöründeki liderliğini bu yeni gelişmeye rağmen sürdürürken, her zamanki yenilikçi, öncü kimliği ile agresif büyümesini de sürdürecektir. Koç şirketleri, kurucusunun belirlediği 'Üstün iş ahlakı ve dürüst çalışma ilkelerine uymak düsturumuzdur' ilkesi paralelinde 79 yıllık geçmişinde olduğu gibi bundan sonra da değerlerinden taviz vermeksizin Türk iş dünyasına katkılarını sürdürecektir."