Devler haziran ayında geliyor

Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Şaban Erdikler, bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek olan ve daha önce 10-11 Mayıs'ta yapılması planlanan Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nın haziran sonuna ertelendiğini belirtip...

İSTANBUL - Uluslararası Yatırımcılar Derneği Başkanı Şaban Erdikler, bu yıl 3'üncüsü düzenlenecek olan ve daha önce 10-11 Mayıs'ta yapılması planlanan Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nın haziran sonuna ertelendiğini belirtip, toplantıya uluslararası yabancı şirketlerden 25 civarında üst yönetici (CEO) ve başkanın katılmasının beklendiğini açıkladı. Erdikler, Başbakan Erdoğan'ın başkanlık edeceği toplantının, Başbakan'ın programı nedeniyle ertelendiğini öğrendiklerini belirtti.
İlk iki toplantıda, Türkiye'de yatırımı olan birçok otomotiv firmasının katıldığına işaret eden Erdikler, şu bilgileri verdi: "Bu yıl ise enerji firmalarının özel olarak çağrılacakları bilgisi aldık. Özellikle enerji ve finans sektöründen yeni isimler görebiliriz" diye konuştu.
Konsey toplantısına IMF, Dünya Bankası ve Avrupa Yatırım Bankası yöneticilerinin katılacaklarını söyleyen Erdikler, ayrıca geçen yıl gelen şirketlerin yöneticilerden birçok ismin de katılacağını söyledi. Geçen yıl Başbakan Erdoğan başkanlığında, Bakan Ali Babacan'ın katıldığı toplantıya, toplam cirosu 900 milyar avro olan aralarında Telecom İtalia, Metro AG, BNP Paribas, Ford, Company, Siemens AG ve Toyota gibi dünyanın en büyük şirketlerinden 19 başkan ve üst yönetici ayrıca IMF Başkanı Rodrigo de Rato, Dünya Bankası Başkan Yardımcısı Shengman Zhang de katılmıştı.