Devler yatırımı konuşacak

Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) 'Yatırımların Yeni Gözdesi: Fırsatlar Ülkesi Türkiye' ana temasıyla düzenlediği konferans, bugün İstanbul'da başlayacak.

İSTANBUL - Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) 'Yatırımların Yeni Gözdesi: Fırsatlar Ülkesi Türkiye' ana temasıyla düzenlediği konferans, bugün İstanbul'da başlayacak. Ceylan Inter-Continental Oteli'nde iki gün sürecek konferansa, Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra bazı bakanlar ile çok sayıda yerli ve yabancı kuruluşun üst düzey yöneticileri davetli bulunuyor.
YASED'in Dünya Bankası, UNDP, DPT ve Hazine Müsteşarlığı'nın katkılarıyla düzenlendiği konferans, Türkiye'yi doğrudan yabancı yatırımlar için hem çekici bir hedef ülke haline getirmek hem de istikrarlı bir iş ortamı oluşması için öncülük etme vizyonunu taşıyor. YASED'den yapılan açıklamaya göre, yerli ve yabancı birçok üst yönetici (CEO) ile devlet adamının aynı masada buluşacağı organizasyonla, yabancı yatırımlar konusunda Türkiye'yi bekleyen fırsat ve tehditlerin interaktif bir ortamda tartışmaya açılmasının yanı sıra somut öneri ve değerlendirmelerle karar alıcı mekanizmalara ışık tutmak ve yol göstermek amaçlanıyor. Konferansta, 'Türkiye'nin Yabancı Sermaye Stratejisi' raporu açıklanacak ve yabancı yatırım konusunda Türkiye'nin yeni vizyonu tartışmaya açılacak.
Erdoğan konuşmacı
Konferansın ikinci gününde 'Değişen Türkiye: Yabancı Yatırım Stratejisi ve Türkiye'nin Vizyonu' başlıklı oturumla, Türkiye ve dünyanın önde gelen şirketlerinin üst yöneticileri yuvarlak masa toplantısında bir araya gelecek. Başbakan Erdoğan'ın konuşmacı olarak katılması beklenen yuvarlak masa toplantısının katılımcıları arasında, Galataport ihalesinde en yüksek teklifi veren konsorsiyumun ortağı Sami Ofer'in oğlu Eyal Ofer ile Telekom ihalesini kazanan konsorsiyumun ortağı Saudi Oger Grubu'nun Başkan Yardımcısı Mohammed Hariri de bulunuyor.
Telenor İcra Kurulu Başkanı Jon Fredrik Baksaas, Ford Avrupa Başkanı John Fleming, Alfa Group Yönetim Kurulu Başkanı Mikhail Fridman, Oracle Başkan Yardımcısı Alfonso Di Ianni, Telia Sonera İcra Kurulu Başkanı Anders Igel, Alliance UniChem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Stefano Pessina, Credit Suisse First Boston Avrupa Ortadoğu üst yöneticisi Michael Philipp ve Groupe Danone Başkan Yardımcısı Jacques Vincent yer alıyor. Toplantının Türk konuşmacıları ise Bülend Özaydınlı, Güler Sabancı, Ferit Şahenk ve Mehmet Kutman olacak.