'Dev'lerde durgunluk kaybı

'Dev'lerde durgunluk kaybı
'Dev'lerde durgunluk kaybı
Küresel durgunluk Türkiye'nin devlerini de etkiledi. Yılın ikinci çeyreğinde Sabancı Holding'in net kârı yüzde 40 gerilerken İran'a yaptırım maliyeti ve düşen petrol fiyatları Tüpraş'ın net kârının yüzde 47 azalması sonucunu doğurdu.

Sabancı Holding’in ikinci çeyrekte ana ortaklığa düşen konsolide net kârı, iştiraki Akbank’ın kârındaki gerileme ve global talep daralması sonucunda sanayi sektöründe yaşanan kârlılık düşüşüyle yaklaşık yüzde 40 gerileyerek 422.8 milyon lira oldu. Türkiye ’nin tek petrol rafinerisi Tüpraş’ın karı da ikinci çeyrekte petrol fiyatlarındaki düşüş ve İran ’a yaptırım maliyetleri nedeniyle yüzde 47 azalarak 135.7 milyon liraya geriledi.
Akbank’ın ikinci çeyrek solo net kârı, net ücret komisyon gelirlerindeki güçlü seyre karşılık, ticari zarar ve ayrılan karşılıkların da etkisiyle yüzde 16,4 düşüşle 535.1 milyon lira oldu. Holdingin KAP’a bildirdiği ikinci çeyrek finansal sonuçlarına göre, satış gelirleri ise yaklaşık yüzde 15 artışla 2.98 milyar lira olarak gerçekleşti. Buna göre, holding ilk altı ayda yüzde 35 düşüşle 719.2 milyon lira net kâr, yüzde 13 artışla da 5.73 milyar lira satış geliri elde etti.
Şirketin faaliyet raporunda “Satışlardaki olumlu performans, düşen bankacılık kârları ve global olarak yaşanan talep daralması sonucunda sanayi sektöründe ortaya çıkan kârlılık düşüşlerinin de nedeniyle kârlılığımıza yansımamıştır” denildi. Faaliyet raporunda yer alan bilgiye göre, 30 Haziran itibarıyla şirketin faaliyet kârlılığı yüzde 14.1, net dönem kârlılığı da yüzde 11.5 olarak gerçekleşti. Bu oranlar bir önceki yıl aynı dönemde sırasıyla yüzde 23 ve yüzde 18.7 olmuştu. Raporda, Sabancı’nın enerji sektöründe yeralan şirketlerinin performansının ise, özellikle ikinci çeyrekte ortaya çıkan talep artışı yüzünden beklentilerin üzerinde seyrettiği ifade edildi.
Açıklamada, Sabancı Holding’in konsolide satışlarının 2012 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 12.55 milyar TL’ye ulaştığı belirtilirken; holdingin konsolide seviyede 1.77 milyar TL faaliyet kârı ve 719 milyon TL net kâr elde ettiği belirtildi. Sabancı Holding’in toplam varlıkları 30 Haziran 2012 tarihi itibarıyla 156.5 milyar TL’ye, ana ortaklığa ait özkaynakları ise 14.68 milyar TL’ye ulaştı. 

Tüpraş’a İran etkİsİ 

Tüpraş’ın kârı da İran’a yaptırımlardan etkilendi. Şirketin ikinci çeyrek satış gelirleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16 artarak 11.9 milyar TL olarak gerçekleşti. Tüpraş 2012 yılının ilk yarısında ise geçen yıla göre yüzde 24.7 düşüşle 426.7 milyon TL net dönem kârı elde etti. Tüpraş’ın açıklamasına göre şirketin net rafineri marjı İran yaptırımlarıyla pahalılaşan ağır ham petrollerin rafinerilerin üretim maliyetlerini arttırması, ikinci çeyrekte düşen ham petrol ve ürün fiyatlarıyla oluşan stok zararı, doğalgazdaki fiyat artışlarının enerji maliyetlerini yükseltmesi gibi nedenlerle 2012 yılının ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre 0.69 dolar/varil azalarak 3.65 dolar/varil seviyesinde gerçekleşti. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com