Devleri de vururlar!

Devleri de vururlar!
Devleri de vururlar!
Apple, Facebook, Twitter, Sony ve diğerleri. Dünyaya hükmeden dev şirketler onların saldırıları karşısında savunmasız kalıyor. Sonuç ise milyarlarca doları bulan zararlar.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Bu hafta dünyanın en büyük teknoloji şirketleri hacker’ların saldırılarıyla sarsıldı. Microsoft, Facebook ve Twitter hesaplarının şifreleri çalındı, Apple çalışanlarının Mac bilgisayarları bir virüs tarafından ele geçirildi. Burger King’in sitesi ise Mc Donald’s’a döndürüldü. Henüz bu olayların şirketleri ne kadar kayba uğrattığı konusunda açıklama yok. Ama siber saldırılar her yıl şirketlere 125 milyar dolarlık zarar veriyor. Şirketler yeniden toparlanabilmek için ise 274 milyar dolar harcıyor. Dünyada şirketlerin yüzde 70’i siber saldırılara hazırlıklı değil. Hatta geçen yıl Türkiye için de hacker yılı olarak sayılabilir. Özellikle devlet kurumlarının yanı sıra THY’nin uğradığı saldırı şirkete 400 bin liralık maliyet çıkarmıştı.
İşte en fazla mali zarar yaratan siber saldırı mağdurları:

Epsilon
4 milyar dolar
Dallas temelli e-posta firması, Mart 2011’de uğradığı saldırı sonucunda çoğu e-posta adreslerinden oluşan bilgileri suçlulara kaptırdı. Dünyanın 2500 büyük şirketinin mailleri ‘hack’lendi. Zararın 4 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Sony
171.7 milyon dolar
Japonya’daki tsunaminin vurduğu Sony’ye bir darbe de Haziran 2011’de hacker’lardan geldi. Bugüne kadarki en büyük saldırıya maruz kalan Sony’nin Playstation ağı kapatıldı ve 100 milyon hesap etkilendi. Ve zarar 171.7 milyon dolar!

Citigroup
2.7 milyon dolar
Dünyanın en büyük bankalarından Citigroup hacker’lar için kolay bir hedef oldu. Bankanın temel güvenlik açığından yararlanan hacker’lar 200 bin müşterinin hesap bilgilerini çaldı. Ve Citigroup 2.7 milyon dolar kaybetti.

Stratfor
2 milyon dolar

Yeni yıl Statfor Global için mutlu gelmedi. Anonymous üyeleri Amerikan araştırma grubuna 4000 müşterisinden gelen gizli bilgileri ve raporları ele geçirdi. Ayrıca 90 bin kredi kartı bilgisi de çalındı. Ve maliyet 2 milyon dolar oldu.


AT&T
2 milyon dolar

Telekomünikasyon devi 1 milyon müşterisini ‘hack’lendik’ diye uyardı. Hesap bilgilerinin çalınmadığını, yalnızca güvenlik ihlali olduğunu söyleyen AT&T’den çalınanlarla El Kaide’ye destek verildiği savunuldu.

Ülkelere maliyeti (milyar dolar)
Çin 47
ABD 22
Avrupa 16
Brezilya 8
Hindistan 8
Rusya 2
Meksika 2
Avustralya 2
Japonya 1